Uykuda Dializ Şansı

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Başçı, Hastaların Evlerinde Sahip Olacakları Cihazla Dializ Yapabileceklerini, 4 Hastalarının Evlerinde 'Uyku Dializi' Uyguladıklarını Açıkladı.

01.05.2007 14:08 | Son Güncelleme: 01.05.2007 14:08Uykuda Dializ Şansı
EGE Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Başçı, hastaların evlerinde sahip olacakları cihazla dializ yapabileceklerini, 4 hastalarının evlerinde ‘uyku dializi’ uyguladıklarını açıkladı.

Prof. Dr. Başçı, “Bu tedavi hem daha ucuza gelmekte, hem de hastaların yaşam süresi ve kalitesini artırmaktadır” dedi.

Prof. Dr. Başçı, Türkiye'de 40 bin kronik böbrek hastası bulunduğunu, bunlardan 37 bininin dializ merkezlerinde tedavi gördüğünü, 3 bin kadarının da periton (karın) dializi denilen yöntemle evlerinde kendilerine dializ uyguladıklarını söyledi. Prof. Dr. Başçı, kronik böbrek hastalarının makineden kurtulmaları için organ nakli olması gerektiğini, ancak bağışlarının yetersiz olması yüzünden bu şansı pek azının yakalayabildiğini kaydetti.

Hastaların dializ merkezlerinde haftada 3 gün 4'er saat makineye bağlandığını, bu yüzden hastaların yaşam konforlarının olmadığını, çoğunun çalışamadığını belirten Prof. Dr. Başçı, şöyle konuştu:

“Oysa hastalar evlerinde uyurken bu dializi gerçekleştirebilseler günlük yaşam konforları daha çok artacak. Türkiye'de ilk kez evde dializ uygulamasını başlattık. Bir firma 4 hastamız için dializ cihazı sağladı. Bu hastalarımıza gerekli eğitim verildi. Artık evlerinde gece yatarken dialize bağlanıyorlar.

Yine haftada 3 gün dializ yapıyorlar, ama 4 yerine 8 saat. Ve bu 8 saatlik süre genelde uykuda geçiyor. Gece yatarken dialize bağlanıp sabah makineden kurtuluyorlar. Dializ süresi uzadığı için hastaların hemen hemen hiç ilaç kullanmasına gerek kalmıyor. Birçok diyaliz hastasının kullanmak zorunda kaldığı tansiyon, fosfor bağlayıcı gibi ilaçları kullanmak durumunda kalmıyorlar. Ayrıca bu uygulama yapılan hastalar çok pahalı olan kan yapıcı iğneleri de kullanmak durumunda olmuyor.”

Evde dializin devlete de maliyeti düşürdüğünü kaydeden Prof. Dr. Başçı sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bir dializ cihazı 21 bin YTL. civarında. Bunu hastaların alması mümkün değil. Zaten firma da bunun hastalar tarafından satın alınmasını öngörmüyor. Firma bir cihazın bir merkezde 5 yıl kullanıldığını, evde dializde ise aynı cihazın 15 yıl kullanılacağını hesaplıyor. Yani ikisinin de amortismanının aynı olduğu belirlenmiş. Dolayısıyla cihazların evlere girmesi için hastanın yatırım yapmasına gerek yok. Bir dializ seansının devlete maliyeti 138 YTL. Evde dializin yaygınlaşması için sosyal güvenlik kurumlarının (evde dializi) kabul edip seans faturasının ödenmesi isteniyor. Dialize giren hastaların yüzde 10- 20'sine evde dializ şansı sağlamak bile çok önemli. Çünkü hastaların ilaç ihtiyacı azalıyor, yaşam kaliteleri artıp yaşam süreleri uzuyor. Hasta işini yapabilir, normal mesai saatleri içinde çalışabilir. Yurt dışında yapılan çalışmalar bunu gösteriyor. Bu yöntem devlet tarafından desteklenmeli.”

Prof. Dr. Başçı, “Türkiye'de ilk kez başlatılan uygulama ile bu hastalarımız hastaneye gelmeden evlerinde kendi kendilerine diyaliz oluyor. Ayrıca şu anda İzmir ve İstanbul'daki iki özel merkezde gece diyalizi şeklinde gece seansları uygulanmaya başlandı. Bu şekilde hastalar 8 saat diyaliz olabiliyor” diye konuştu.


Kaynak: DHA

29.02.2020 03:14:30