Uzay Aracı Modülü Philae'nin Kuyruklu Yıldıza İnmesi

Uzay aracı modülü Philae, Mart 2015'e kadar 67P'nin yüzeyinde araştırmalarına devam edecek Avrupa Uzay Ajansı: "Hem evrenin sırlarına vakıf olacağız hem de geleceği daha iyi anlayacağız"

12.11.2014 22:25 | Son Güncelleme: 12.11.2014 22:25Uzay Aracı Modülü Philae'nin Kuyruklu Yıldıza İnmesi
Avrupa Uzay Ajansından (ESA), uzay aracı modülü Philae'nin kuyruklu yıldıza inişiyle hem evrenin sırlarına vakıf olunacağı hem de geleceğin daha iyi anlaşılacağı belirtildi.

Merkezi 'te bulunan kuruluş, kuyruklu yıldız yüzeyinde inceleme yapacak "Philae" adlı modülün kuyruklu yıldız 67P/Churyumov–Gerasimenko'nun yüzeyine başarılı şekilde inmesinin ardından yazılı açıklama yaptı.

ESA Genel Direktörü Jean-Jacques Dordain, açıklamada, 10 yıl önce uzaya gönderilen ve Philae'nin gövdesinden ayrıldığı Rosetta uzay aracıyla tarih kitaplarına gireceklerini belirterek "Rosetta ile hem evrenin sırlarına vakıf olacağız hem de geleceği daha iyi anlayacağız" ifadesine yer verdi.

Açıklamada, Philae'nin tahminen 2 Mart 2015'e kadar 67P'nin yüzeyinde kalacağını, o tarihten sonra kuyruklu yıldızın giderek güneşe yaklaşması nedeniyle ortamın Philae'nin aktivitelerini yürütebilmesi için aşırı sıcak olacağının tahmin edildiği kaydedildi.

-"Dayan Phliea"-

Philae'nin kuyruklu yıldıza ulaşmasından kısa bir süre sonra bir sorunla karşılaştığı duyuruldu. Modülün 67P'nin üzerinde hareket etmesinin sağlayan motor ateşleme aksamında küçük bir sorun olduğu ancak ekiplerin sorunu çözmeye çalıştığı belirtildi. Sosyal paylaşım sitesi 'da Philae adına açılan resme hesaptan da "Şu an yüzeydeyim. Ancak ufak bir sorun var. Çalışma arkadaşlarım sorunun neden kaynaklandığını bulmaya çalışıyorlar" şeklinde bir duyuru yapmıştı. Twitter'da Rosetta adına açılan diğer resmi hesaptan da "Dayan Phliea" tweeti atıldı.

-Hollande ve Valls'den kutlama-

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve Başbakan Manuel Valls da tarihi başarıya ilgili ESA'yı tebrik etti. Hollande, yaptığı açıklamada, "Avrupa'nın ne işe yaradığını merak edenlere cevabı Rosetta verecektir" yorumunda bulunurken Valls de resmi Twitter hesabından, "Fransa ve Avrupa uzay keşfinde tarihi bir başarıya imza attı. Kendimizle gurur duyabiliriz" tweetini paylaştı.

Philae, 10 yıl önce fırlatılan ve 67P'nin etrafında bir yörüngeye oturan Rosetta uzay aracının gövdesinden sabah saatlerinde başarıyla ayrılarak kuyruklu yıldıza doğru ilerlemeye başlamıştı. Bir kuyruklu yıldıza ulaşan ilk araç özelliği taşıyan Philae'nin, 67P'nin yüzeyine inişi yaklaşık 7 saati buldu. Rosetta ve Philae adına açılan sosyal paylaşım sitesindeki resmi hesaplardan ise yolculuğa dair tüm ayrıntılar, fotoğraflar ve gelişmeler anbean paylaşıldı.

Philae'nin 67P'nin yüzeyine başarılı şekilde inişi, Twitter hesabından 17 dilde "Ben vardım. Yeni adresim 67P" tweetiyle duyurulmuştu.

-31 aydır uykudaydı-

67P kuyruklu yıldızını yakalamak için 10 yıl önce fırlatılan Rosetta, Jüpiter'in yörüngesine yakın uçan ilk uzay aracı. AEA, ana enerji kaynağı olarak sadece güneş enerjisi panellerini kullanan Rosetta ile enerji tasarrufu için 31 ay boyunca hiç iletişim kurulmadı. Rosetta'nın Twitter hesabından 31 aylık uykunun sona erdiği ise "Merhaba dünya" twetiyle duyurulmuştu. Uzmanlar, sadece bugün elde edilen bilgilerle en az 90 akademik makalenin yazılabileceğini belirtiyor.

-İnsanlık için dönüm noktası-

İnsanlığın uzay serüveni açısından önemli bir dönüm noktası olarak kabul edilen uzay araştırmasıyla ilk kez bir kuyruklu yıldız, çok yakından tanınmış olacak. Rosetta'nın iniş aracı Philae, kuyruklu yıldız yüzeyinde görüntüler alıp ölçüm yaparak elde ettiği verileri Dünya'ya gönderecek. Philae'nin topladığı bilgilerin kuyruklu yıldızların yapısına ilişkin birçok soruya ışık tutması bekleniyor. - Arkansas

Avrupa Uzay Ajansı, Manuel Valls, Twitter, Paris, Politika, Güncel

Kaynak: AA

29.01.2020 20:28:24