Kuyruklu Yıldıza İnen Philae Uykuya Daldı

2015'in sonuna kadar 4.5 milyar yaşındaki kuyruklu yıldızda kalması hedeflenen Philae'in panelleri güneş ışığı alamadığı için pili tükendi.

15.11.2014 09:54 | Son Güncelleme: 15.11.2014 10:05

Dünyadan 510 milyon kilometre uzaktaki 67P/Çuryumov-Gerasimenko adlı kuyrukluyıldıza Rosetta uydusundan çarşamba günü inmeyi başaran ancak pili giderek azalan uzay modülü Philae'den kötü geldi. Son enerjisini de topladığı bulguları Dünya'ya geçmek için kullanan Philae, uyku moduna geçti.

PANELLER GÜNEŞ IŞIĞI ALAMADI

Çamaşır makinesi büyüklüğündeki Philae, Avrupa Uzay Ajansı'na (ESA) fotoğraf ve ses kayıtları gönderse de bir kayanın gölgesinde kalmasından ötürü üzerindeki paneller güneş ışığı alamadığı için pili tükendi. ESA, üç gün ara vermeden çalışan Philae'nin uyku moduna geçtiğini açıkladı. Philae'nin son enerjisini de topladığı bulguları Dünya'ya geçmek için kullandığı belirtildi.

2015 SONUNA KADAR KALMASI HEDEFLENİYORDU

Philea'nın 2015'in sonuna kadar 4.5 milyar yaşındaki kuyrukluyıldızda kalması hedefleniyordu. Enerji problemi sebebiyle Philae'nin devre dışı kalması halinde dahi, göktaşının yörüngesindeki Rosetta'nın 67P'yi gelecek yılın sonuna kadar takip edeceği açıklanmıştı.

İnsanlığın uzay serüveni açısından önemli bir dönüm noktası olarak kabul edilen uzay araştırmasıyla ilk kez bir kuyrukluyıldızın bu kadar yakından incelenmesi amaçlanıyordu. Dünya'da hayatın oluşumuna dair ipuçları arayacak olan Philae'nin topladığı bilgilerin kuyruklu yıldızların yapısına ilişkin birçok soruya ışık tutması bekleniyordu.

Philae'yi taşıyan Rosetta uzay aracı, Güneş sistemi içindeki milyonlarca kilometre süren 10 yıllık yolculuğu sonrası 6 Ağustos'ta kuyrukluyıldıza ulaşarak, etrafında bir yörüngeye oturmuştu. 1.3 milyar euro'luk proje, 1993 yılında onaylanmıştı.

Kuyruklu Yıldıza İnen Philae Uykuya Daldı

Avrupa Uzay Ajansı, Dünya, Güncel

Kaynak: Haberler.Com


23.02.2020 17:43:38