Uzun Hikaye Yakında Sinemalarda

"Esas Osman Sınav" "Uzun Hikaye" ile geri dönüyor!

03.04.2012 11:54Uzun Hikaye Yakında Sinemalarda
Osman Sınav'ın, Mustafa Kutlu'nun aynı adlı eserinden uyarlanarak insana dair sıcacık bir hikayeyi anlatan "Uzun Hikaye" filminin çekimleri devam ediyor. Dünya sinemasındaki modern aksiyonların örneklerini Türkiye'de kendisinin yapmasından dolayı, popüler kültürde "aksiyon adamı" imajının oluşturduğunu belirten Sınav; "Uzun Hikaye" ile içindeki diğer, "esas Osman Sınav"ın üçüncü filmini yapmaktan büyük mutluluk duyuyor.

Başarılı yönetmen, kariyerinin ilk yıllarında yaptığı "Kapıları Açmak" (1992) ve "Yalancı" (1993) filmlerinin; sıcak, insan hikayelerini içeriden anlatan, duyguların hikayelerini aktarmayı seven ikinci ama esas Osman Sınav'ın filmleri olduğunu ve o dönemden beri benzer filmler yapmayı arzu ettiğini belirtti.

Yine bir Mustafa Kutlu hikayesi olan "Kapıları Açmak"; 29. Altın Portakal Film Festivali'nde Mehmet Aslantuğ'a ilk kez Altın Portakal En İyi Erkek Oyuncu ödülünü, filme ise En İyi 3. Film, Kültür Bakanlığı En İyi Yönetmen ve En İyi Yapımcı ödüllerini getirdi. Film, istemeden kötü yola düşmüş bir kızın kentten köyüne dönmesini, bir imamın ona sahip çıkmasını, imamın oğlunun ise kıza aşık olmasını anlatan çok marjinal ve çok ince bir hikayeyi anlatıyor. Mehmet Aslantuğ'a ikinci Altın Portakal En İyi Erkek Oyuncu ödülünü getiren "Yalancı" ise, aile içinde tatlı yalanlar söyleyen bir dayı-yeğeni anlatan bir dönem hikayesi. Bilinmeyen yüzü, "esas Osman Sınav"ın filmlerinden çok az yaptığını ve imajının aksine aşk filmleri çekmek istediğini söyleyen yönetmen, "Uzun Hikaye"yi aynı damarın devamı olarak tanımlıyor.

Kenan İmirzalıoğlu'nun da ilk projesi olan "Deliyürek"le başlayan "aksiyon" projeleri nedeniyle, bir neslin kendisini bu yapımlarla tanıdığını belirten Osman Sınav; uzun süre sonra yeniden İmirzalıoğlu ile bir araya geldiği "Uzun Hikaye" sayesinde, özlemini çektiği türde bir hikayeyi anlatıyor. "Kapıları Açmak" ve "Yalancı" filmlerine bir selam gönderen "Uzun Hikaye"; edebiyat dünyasının çok özel ve usta isimlerinden Mustafa Kutlu'nun aynı adlı eserinden, son yılların öne çıkan önemli senaristlerinden Yiğit Güralp tarafından senaryolaştırıldı.

1940'lı yıllardan 1970'lerin sonuna uzanan öyküsü ile kimi zaman hüzünlü, kimi zaman neşeli ve coşkulu, kimi zamansa heyecanlı ve romantizm yüklü "Uzun Hikaye"; projeyi onurlandıran usta oyuncular Altan Erkekli, Güven Kıraç, Zafer Algöz, Cihat Tamer, Mahir Günşıray, Kürşat Alnıaçık, Şener Kökkaya, Osman Alkaş, Cengiz Bozkurt, Mustafa Üstündağ, Erkan Avcı, İsmail Hakkı Ürün, Bora Koçak, Ferdi Kurtuldu ve Ufuk Karaali ile de büyük yankı uyandıracak. Çekimleri başlayan filmde, bu usta isimlere, yine son dönem Türk sineması ve televizyonlarının genç ve başarılı oyuncuları Tuğçe Kazaz, Ushan Çakır, Damla Sönmez, Taner Ölmez, Batuhan Karacakaya, Elif Atakan, Buğra Bahadırlı, Başak Kasacı, Taha Yusuf Tan, Fatima Betül Cordal ve daha birçok sürpriz isim eşlik ediyor.

Yapımcılığını Osman Sınav'a ait Sinegraf'ın, dağıtımını UIP'nin üstlendiği "Uzun Hikaye"; hikayesi, oyuncu kadrosu, müzikleri ve senaryosu ile gelecek sezonun en çok konuşulan filmlerinden biri olmaya aday…

Mehmet Aslantuğ, Osman Sınav, Türkiye, Kültür Sanat

Kaynak: Bültenler

19.10.2019 09:55:40