Vali Kıraç'tan Patlama ve Miting Açıklaması

İzmir Valisi Cahit Kıraç, Bornova Özkanlar Pazaryerinde Meydana Gelen Patlama ve 13 Mayıs Pazar Günü Yapılacak Mitinge İlişkin Açıklamada Bulundu. Saldırıyı İnsanlık Dışı Çirkin Bir Saldırı Olarak Nitelendiren Vali Kıraç, Mitinge Katılacak Vatandaşların Güvenliği İçin de Karadan, Denizden ve Havadan Gereken Tedbirlerin Alınacağını Söyledi.

12.05.2007 18:04 | Son Güncelleme: 12.05.2007 18:04Vali Kıraç'tan Patlama ve Miting Açıklaması
İzmir Valisi Cahit Kıraç, Bornova Özkanlar pazaryerinde meydana gelen patlama ve 13 Mayıs Pazar günü yapılacak mitinge ilişkin açıklamada bulundu. Saldırıyı insanlık dışı çirkin bir saldırı olarak nitelendiren Vali Kıraç, mitinge katılacak vatandaşların güvenliği için de karadan, denizden ve havadan gereken tedbirlerin alınacağını söyledi.

Bornova Özkanlar pazaryerinde sabah saat 09.18'de meydana gelen patlamada ağır yaralanan Hatem Kaval'ın hayatını kaybettiğini açıklayan Vali Kıraç, "Saldırıyı hiddetle ve nefretle kınıyoruz. İnsanlık dışı çirkin bir saldırı. Hayatını kaybeden vatandaşımıza Allah'tan rahmet diliyoruz. Olayla ilgili teknik çalışma hala devam ediyor. Şu an hastanede tedavi gören 5 vatandaşımız kaldı" dedi.

13 Mayıs Pazar günü Gündoğdu Meydanı'nda düzenlenecek Cumhuriyet Mitingi ile ilgili her türlü güvenlik önleminin de alındığını ifade eden Vali Kıraç, "Miting alanı ve yakın çevresi karadan, denizden gerekli tedbirler alınmak suretiyle emniyet altına alınmıştır. Ayrıca, miting esnasında Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün oluruyla miting alanı ve çevresi askeri hava araçları dışında hava ulaşımına kapatılmıştır" diye konuştu.

Miting alanına girişlerin 4 noktadan gerçekleşeceğini belirten Vali Kıraç, bir nolu girişin Cumhuriyet Meydanı, iki nolu girişin Ali Çetinkaya Bulvarı, üç nolu girişin Alsancak Limanı Gazeteciler Cemiyeti önü ve dört nolu girişin Alsancak Vapur İskelesi olduğunu belirtti. Miting sonunda tahliyelerin ise 6 noktadan yapılacağını ifade eden Vali Kıraç, "Sabah saat 09.00'dan itibaren vatandaşlarımız arama noktalarından alana alınmaya başlanacak. Önemli olan çok birikinti olmadan peyderpey gelinmesidir" dedi.

Valilikten yapılan açıklamada, kendi otomobilleriyle alana gelecek olan vatandaşların araçlarını sadece fuar ve Konak civarındaki otopark alanlarına bırakabilecekleri belirtildi. Miting günü acil çıkış olarak kullanılacak yolların Plevne Bulvarı, Talatpaşa Bulvarı, Vasıfçınar Bulvarı ile İkinci Kordon olacağı ve bu alanlara araç bırakılamayacağı ifade edildi.

(YB-Mİ-CC-Y)


Kaynak: İHA

21.02.2020 07:11:46