Haber, Son Dakika, Haberler

Van'da Mta İşçilerinin Açlık Grevi

Van Ticaret ve Sanayi Odası (Vatso) Başkanı Zahir Kandaşoğlu, Maden Tetkik Arama (Mta) Enstitüsü Doğu Anadolu Van Bölge Müdürlüğü'nde Çalışırken 1999 Yılında İşten Çıkarılan ve Halen Açlık Grevleri Süren İşçilerin Sorununu Çözemeyen Bir İlin, Büyük Sorunların Kesinlikle Çözülemeyeceğini Belirtti.

13.03.2007 17:44 | Son Güncelleme: 13.03.2007 17:44
Van'da Mta İşçilerinin Açlık Grevi
Van Ticaret ve Sanayi Odası (VATSO) Başkanı Zahir Kandaşoğlu, Maden Tetkik Arama (MTA) Enstitüsü Doğu Anadolu Van Bölge Müdürlüğü'nde çalışırken 1999 yılında işten çıkarılan ve halen açlık grevleri süren işçilerin sorununu çözemeyen bir ilin, büyük sorunların kesinlikle çözülemeyeceğini belirtti.

VATSO Başkanı Kandaşoğlu, Maden Tetkik Arama (MTA) Enstitüsü Doğu Anadolu Van Bölge Müdürlüğü'nde çalışırken 1999 yılında işten çıkarılan 17 işçi adına, İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (Mazlumder) Van Şubesi'nde grevde olan 12 işçiyi ziyaret ederek moral verdi. Kandaşoğlu, grevdeki işçilerin sağlıklarının her geçen gün kötüye gittiğini belirterek, "İşlerini tekrar geri almak üzere grev başlatan işçilere moral vermek için buradayım. Bu insanların sıkıntısı bizim de sıkıntımızdır. İktidar partisi yetkilileri ve milletvekillerinin bu işçilerin sorunlarına çözüm getirmesi gerekir. İktidar partisi 17 işçinin sorununu çözemiyorsa söyleyecek hiçbir şey yok. Arkadaşlardan grevin bitirilmesini istedim, ancak gördüm ki bu konuda kararlılar. Bu tür grevler Van ekonomisini sıkıntıya sokar. Böylesi eylemleri duyan işadamları ilimize yatırım yapmaktan vazgeçer" şeklinde konuştu.

Mazlumder Van Şube Başkanı Abdulbasit Bildirici ise, açlık grevinin kısa sürede ciddi sıkıntılar doğurabileceğini belirterek, işçileri bu kararlarından vazgeçiremediklerini söyledi. Bildirici, "AK Parti Van İl Teşkilatı, iktidar partisi olmalarına rağmen grev yapan işçilerin sorunlarıyla ilgilenmedikleri gibi bu arkadaşları ziyarete de gelmediler" dedi.

MTA Doğu Anadolu Van Bölge Müdürlüğü'nden çıkarılan işçiler tarafından başlatılan açlık grevinin 8. gününe girdiği bildirildi. Grevdeki işçilerden birinin şeker hastası olduğu ve ciddi sağlık sorunu yaşayabileceği açıklandı.

(AK-MET-ÖZ-ÖK-Y)

Kaynak: İHA

Abone Ol
Google'da Takip Et
Paylaş
Facebook'ta Paylaş!
Twitter'da Paylaş!
Whatsapp'da Paylaş!
Haberler ›› Güncel ››Van'da Mta İşçilerinin Açlık Grevi - Haberler