12 Eylül 2018, 12:11

Türkiye Varlık Fonu Yönetimi AŞ'nin Yeni Genel Müdürü Zafer Sönmez kimdir?

Türkiye Varlık Fonu Yönetimi AŞ

Resmi Gazete'de yayımlanan Türkiye Varlık Fonu Yönetimi A.Ş. Yönetim Kurulu üyeleri ile Genel Müdürü'nün atanmasına ilişkin Cumhurbaşkanı kararı sonrası yönetim kurulu üyelerinden Zafer Sönmez merak konusu oldu. Peki, Zafer Sönmez kimdir?

Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Anonim Şirketinin yeni Yönetim Kurulu Başkanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olurken, Başkanvekili, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak oldu. En merak edilen isimlerden biri ise Genel Müdürlüğe atanan Zafer Sönmez oldu. Peki, Zafer Sönmez kimdir?

ZAFER SÖNMEZ KİMDİR?

Zafer Sönmez, 1974'te Düzce'de dünyaya geldi. Üniversite eğitimini İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi'nde tamamladı.

KARİYERİ

Kariyerine Interbank'ta Denetim Departmanı'nda başlayan Zafer Sönmez, sonrasında Dışbank'ta Yönetici Müfettişliği yapmıştır. Krediler Yöneticisi ve Asya Kurumsal Şubesinde de yöneticilik yapan Sönmez, sırasıyla MNG Bank'ta Pazarlama Yöneticiliği, ABN AMRO Bank'ta Kredi Portföy Yönetimi İkinci Başkan Yardımcısı ve Kurumsal Müşteriler Başkan Yardımcısı görevlerinde bulunmuştur. Acıbadem Sigorta'da Kıdemlı Başkan Yardımcılığı olarak da görev yapan Sönmez, Khazanah'a katılımadan önce, Kurumsal Müşteriler Direktörü olarak Royal Bank of Scotland'da çalışıyordu.

2012 – 2012 yıllarında Khazanah Nasional Berhad'da Türkiye, Orta Doğu ve Orta Asya'dan sorumlu başkan yardımcısı olarak görev yapmıştır. Ayrıca, 2017 yılından itibaren Khazanah Afrika operasyonlarını yöneten Sönmez'in başarılı kariyeri dikkat çekiyor.

Zafer Sönmez, 12 Eylül 2018 tarihli, 2018/163 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Türkiye Varlık Fonu A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliği'ne ve Genel Müdürlüğüne atandı.

Zafer Sönmez evli ve 1 çocuk babasıdır.

Türkiye, Zafer Sönmez, Ekonomi, Güncel