20 Nisan 2017, 14:43

Venezuella'daki Protesto Gösterilerinde Eylemciler Köprüden Düştü

Venezuella'daki hükümeti protesto gösterilerinden sıradışı görüntüler geliyor. Son gelen görüntülerde göstericilerin köprüden düştükleri görülüyor. Gösterilerde geçen hafta 5, dün de 2 kişi öldü.

Venezuela'da hükümet yanlılarıyla muhalefet arasındaki şiddet tırmanıyor. Sosyalist Devlet Başkanı Nicolas Maduro'yu protesto gösterileri sırasında bir gençle, bir kadının başlarına kurşun isabet etmesi sonucu öldüğü açıklandı. Maduro yanlıları muhalefeti bir askeri "katletmekle" suçlarken muhalefet lideri Henrique Capriles taraftarlarını perşembe günü de protesto gösterilerine katılmaya çağırdı.

2 KİŞİ ÖLDÜ

Protestolar sırasında başından ağır yaralandıktan sonra hastanede hayatını kaybeden gence hareket halindeki bir motosikletten ateş edildiği bildiriliyor. San Cristobal kentindeki protesto gösterileri sırasında da 23 yaşındaki bir kadının başına isabet eden kurşun nedeniyle hayatını kaybettiği savcılık tarafından doğrulandı.


GEÇEN HAFTA 5 KİŞİ ÖLMÜŞTÜ

Geçen haftaki protesto gösterileri sırasında da, aralarında 13 yaşındaki bir çocuğun da bulunduğu 5 kişi hayatını kaybetmişti.


İKTİDAR MUHALEFETİ SUÇLUYOR

Sosyalist iktidar partisinin genel başkan yardımcısı Diosdado Cabello hükümet karşıtlarını şiddete başvurmakla suçlayarak,"San Antonio'da bir milli muhafız alayı mensubunu öldürdüklerini" kaydetti. Cabbello askerin nasıl ve kimler tarafından öldürüldüğü hakkında açıklama yapmadı. Ölüm haberi savcılık tarafından doğrulandı.


YÜZ BİNLERCE KİŞİ GÖSTERİLERE KATILIYOR

Başkent Caracas ve diğer kentlerdeki Maduro yönetimini protesto eylemlerine yüz binlerce kişi katılıyor. Protesto gösterilerinin devam edeceğini duyuran muhalefet lideri Capriles, görev süresi 2019 yılında dolacak olan Maduro'nun devlet başkanlığından istifasını istedi.


MADURO  ABD'Yİ DARBE HAZIRLIĞI YAPMAKLA SUÇLADI

Nicolas Maduro salı günü "milli güvenliği teminat altına almak için gerekle askeri, siyasi ve sivil önlemlerin alınacağını ve dış müdahalelere karşı 500 bin milisin silahlandırılması gerektiğini" söylemişti.


Maduro hükümet karşıtlarıyla  ABD'yi darbe hazırlığı yapmakla suçladı.  Kolombiya ve  Arjantin televizyonlarının  Venezuela'daki yayınlarının kesildiği açıklandı.  Parlamento başkanı Julio Borges, "ordunun anayasa ve halktan yana çıkma zamanının geldiğini" söyledi. Savunma Bakanı Vladimir Pedrino Lopez "ordunun devlet başkanına kayıtsız şartsız bağlı olduğunu" duyurdu.


ABD Dışişleri Bakanı  Rex Tillerson  Washington'da yaptığı açıklamada, "Maduro hükümetinin ülke anayasasını ihlal etmesinin ve muhalefetin sesini duyurmasına izin vermemesinin kendilerini endişelendirdiğini" kaydetti.20 Nisan 2017 Perşembe 14:43