Victoria ve Albert Müzesi'nde Osmanlı Tasvirleri

Canning'in İstanbul'u 25-26 Mayıs tarihlerinde İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi'nde gerçekleştirilecek "III. Osmanlı İstanbulu Sempozyumu"nda mercek altına alınacak.

Victoria ve Albert Müzesi'nde Osmanlı Tasvirleri
16.05.2015 15:37 | Son Güncelleme: 16.05.2015 15:37

Osmanlı başkentinin görkemi, şehrin kültürel zenginliği, giyim kuşamın renkliliği ve konuşulan dillerin çeşitliliğinden etkilenen İngiliz büyükelçi Stratford Canning, şahit olduğu gündelik hayat pratiklerini, kıyafetleri ve mekânları yerli bir Rum sanatçıya resmettirdi.

Resimler şu anda dünyanın en önemli müzelerinden Victoria ve Albert (V&A) Müzesi'nde sergileniyor.

1842-1857 yılları arasında Osmanlı başkentinde ülkesi İngiltere'yi temsil eden Stratford Canning, 15 yıl boyunca Osmanlı topraklarında elçilik görevini sürdürdü. Yıllar boyu kaldığı İstanbul'da Osmanlı kültürüne adeta hayran olan Canning'in şahit olduğu gündelik hayat pratiklerini, kıyafetleri ve mekânları yerli bir Rum sanatçıya resmettirdi. Bu resimleri muhteva eden o albüm şu anda dünyanın en önemli müzelerinden Victoria ve Albert (V&A) Müzesi'nde sergileniyor.

Osmanlı kültürünün ihtişamı yüzyıllardır İngilizlerin dikkat çekiyor

Bugün Victoria ve Albert Müzesi'nde bulunan bu albümde Osmanlı İstanbulu ile ilgili toplam 123 adet tasvir yer alıyor. Bu 123 tasvirin 86'sı kıyafet albümü olup toplumun farklı katmanlarından kişileri betimliyor. Geriye kalan 37'si ise İstanbul'da gündelik yaşam kareleri, çeşitli semtlerin panoramik görüntüleri ve şehir mekânları tasvirlerinden oluşuyor.

Canning'in İstanbulu "III. Osmanlı İstanbulu Sempozyumu"nda mercek altına alınacak

İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi tarafından gerçekleştirilecek III. Osmanlı İstanbulu Sempozyumu'nda Fatih Üniversitesi'nden Öğr. Gör. Ahmet Yaşar, "Stratford Canning'in İstanbul tasvirleri: 1809 yılı İstanbul'unda sosyalleşme mekânları" adlı sunumu gerçekleştirecek. Sunumda Yaşar, 19. yüzyılda Osmanlı'da gerçekleşen büyük değişim ve dönüşüm öncesi Osmanlı İstanbul'una dair renkli mekân tasvirleri, Osmanlı tasvir geleneği ile Avrupai resim ve perspektif geleneklerini birleştirme ve şehir mekânlarına dair çok renkli ve katmanlı bir sunum gerçekleştirecek.
Sempozyum 25-26 Mayıs 2015 tarihlerinde yurtiçi ve dışından birçok araştırmacı, akademisyen, tarihçi ve edebiyatçıyı 29 Mayıs Üniversitesi'nde ağırlayacak. Ahmet Ümit, Selim İleri, Beşir Ayvazoğlu ve İskender Pala gibi edebiyatın güçlü kalemlerinden birçok yetkin isim de yine sempozyuma katılacak.

Kaynak: Bültenler

Haberler››Güncel››Victoria ve Albert Müzesi'nde Osmanlı Tasvirleri - Haberler