Votka Gaspçılarına Tahliye

İzmir'de bir şişe votka ve bir kutu meyve suyunu gasp ettikleri iddiasıyla, 10'ar yıl hapis cezasına çarptırılan 3 sanığın dosyası, Yargıtay tarafından bozuldu.

Votka Gaspçılarına Tahliye
13.09.2012 15:49 | Son Güncelleme: 13.09.2012 16:00

İzmir'in Konak İlçesi'nde market sahibini döner bıçağı ile tehdit edip, bir şişe votka ve bir kutu meyve suyunu gasp ettikleri iddiasıyla, 10'ar yıl hapis cezasına çarptırılan 3 sanığın dosyası, Yargıtay tarafından sanıklara fazla ceza verildiği iddiasıyla bozuldu. Bozma kararı yerel mahkemeye gelir gelmez, tutuklu olan Cüneyt Kan, Haluk Üçoğlu ve Şeref Bekman, dava günü beklenmeksizin tahliye edildi.

Eşrefpaşa Semti'nde geçen yıl ocak ayında meydana gelen olayda, market işleten İlker Deniz'in işyerine gece gelen 3 kişi, iddiaya göre, ellerindeki döner bıçağıyla tehdit edip, bir şişe votka ile bir kutu meyve suyunu, parasını ödemeden alıp gitti. Market sahibinin polise başvurması üzerine, Cüneyt Kan, Haluk Üçoğlu ve Şeref Bekman kısa sürede yakalanıp, gözaltına alındı. Adliyeye sevk edilen üç şüpheli, mahkemece, 'silahlı yağma' suçundan tutuklandı.

Üç sanık hakkında İzmir 11'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde 'silahlı yağma' suçundan 15'er yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı. Üç sanıkta savunmalarında suçlamayı kabul etmedi. Mahkeme heyeti, sanıklardan Şeref Bekman ve Haluk Üçoğlu'nu 10 yıl 10'ar ay, Cüneyt Kan'ı ise 10 yıl hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme başkanı, sanıklara yağma suçundan verilen cezaya muhalefet şehri koydu. Sanık avukatları kararı temyiz etti. Yargıtay 5'inci Ceza Dairesi sanıklara verilen cezanın yerinde olmadığını belirtip yerel mahkeminin verdiği kararı bozdu.

Yerel mahkeme bozma kararı gelir gelmez üç sanığı da duruşma gününü beklemeden tahliye etti.

Sanıkların avukatı Muammer Yurdakul, başından beri verilen cezaların yerinde olmadığı yönünde savunma yaptıklarını, Yargıtay'da da bunu savunduklarını belirtti. Yurdakul, "Yargıtay da talebimizi yerinde görüp, kararı bozdu. Müvekkilerim yağmadan değil, basit tehtitten yargılanacak. Karar gelir gelmez üçü de tahliye edildi" dedi.

Kardeşi Şeref Bekman'ın suçsuz olduğuna inanan Şerife Bekman olayın peşini bırakmamıştı.

11. Ağır Ceza Mahkemesi nde görülen davada kamu tanığı olarak dinlenen market sahibinin kardeşi Tuncer Deniz'in tanıklığına itiraz ederek kendisinin sanık olması gerektiği konusunda savcılığa delilli itirazda bulundu. Savcılık itirazı yerinde bularak 17. Asliye Ceza Mahkemesi nde kamu tanığı hakkında kamu davası açtı. Mahkemede görülen kamu davasının sonunda markette yaşanan olayların devamında Tuncer Deniz'in Eşrefpaşa Tavukçuluk'a gelerek Şeref Bekman'ı yaraladığı ve iş yerine zarar verdiği delillerle sabit görüldü. 17. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından yargılanan kamu tanığı, Şeref Bekman'ı yaralamaktan dolayı 4 ay, Şerife Bekman'a ait iş yerine zarar vermekten dolayı ayrıca 4 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme verilen cezalarda yasal indirimler uyguladı. - İzmir

Kaynak: DHA