World String Octet Dünya Prömiyeri ile 28 Nisan'da CRR'de

"Kontrbasın Paganini'si" olarak anılan İspanyol asıllı Fransız sanatçı Renaud Garcia-Fons'un "World String Octet" projesinin dünya prömiyeri, 28 Nisan Nisan akşamı İBB Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda yapılacak.

26.04.2018 11:43 | Son Güncelleme: 26.04.2018 11:43World String Octet Dünya Prömiyeri ile 28 Nisan'da CRR'de

World String Octet, Garcia-Fons'un 2006'da kaydettiği Arcoluz ve 2014 yılında Derya Türkan ile imza attıkları Silk Moon projelerinin ruhunu taşıyor.

8 VİRTÜÖZ 8 ESER

CRR'de dünya prömiyeri gerçekleşecek World String Octet'te, yedi yaylı enstrüman virtüözü Garcia-Fons ile aynı sahneyi paylaşacak.

Projede, Derya Türkan kemençesiyle ve Serkan Halili kanunuyla geleneğinin temsilcisi olarak sahne alıyor. Ardından Kiko Ruiz gitarıyla ekibe dâhil oluyor ve flamenkonun ateşini sahneye taşıyor. Renaud Garcia-Fons ve yaylı kuartet proje katılırken; sahneye Fransız dokunuşlarıyla işlenmiş batı müziğini dâhil ediyorlar. Florent Brannens, Amandine Ley, Aurelia Souvignet-Kowalski ve Nicolas Saint-Yves Fons kuartette yer alan isimler.

Proje kapsamında sahnede bir araya gelecek sekiz sanatçı, sekiz eseri müzikseverlerin beğenisine sunacak.

ENSTRÜMANININ KARAKTERİNİ DEĞİŞTİRDİ

Fons, kariyerinin henüz başındayken kontrbasına 5. teli ekleyerek üç yüz yıllık enstrümanın karakterini değiştirdi. Kontbas, Fons'un eklediği bu 5. yay sayesinde, senfonik eserlerin icrasında ihtiyaç duyulan bir enstrüman haline geldi.

Renaud Garcia-Fons, kontrbas üzerinde yaptığı bu yeniliği con arco ve pizzicato teknikleriyle de birleştirince emsalsiz bir performans seviyesine ulaştı.

Fons'un müziğinde cazın, İspanyol köklerinden gelen flamenkonun ve ilham aldığı doğunun müzikal ögeleri yoğunlukla hissedilir.

World String Octet dünya prömiyeri biletleri; 110-80-50 ve 40 TL olarak İBB Cemal Reşit Rey Konser Salonu gişesi ve Biletix'ten temin edilebilir.


İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Türkiye, Güncel

Kaynak: Bültenler

25.02.2020 19:16:38