Wp: 'Türkiye, İncirlik Üssü'nü Kapatabilir'

Washington Post Gazetesi, Sözde Ermeni Soykırımını Tanıyan Yasa Tasarısının Geçmesi Halinde Türkiye'nin Misilleme Olarak İncirlik Üssü'nü Kapatabileceği Yazdı.

06.10.2007 08:14 | Son Güncelleme: 06.10.2007 08:14Wp: 'Türkiye, İncirlik Üssü'nü Kapatabilir'
Washington Post gazetesi, sözde Ermeni soykırımını tanıyan yasa tasarısının geçmesi halinde Türkiye'nin misilleme olarak İncirlik Üssü'nü kapatabileceği yazdı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bir telefon görüşmesi yapan ABD Başbakanı George W. Bush'un 1915 yılında yaşanlar ile ilgili söylediklerinin sözkonusu tasarıya olan desteği azaltacak nitelikte olmadığı yorumunda bulunuldu.

ABD'nin önde gelen gazetelerinden Washington Post, Ermeni soykırımının tanınmasını öngören yasa tasarısı ile ilgili haberinde, Erdoğan'ın Bush'a tasarının geçmesinin iki ülke arasındaki ilişkilere zarar vereceğini söylediğini belirtti. Beyaz Saray Sözcüsü Gordon Johndroe'nün Bush'un Erdoğan ile yaptığı görüşmeye ilişkin olarak, "Başkan 1915 yılında yaşanları 20. yüzyılın en büyük trajedilerinden biri olarak tanımladı.

- BUSH"UN SÖZLERİ YETERLİ OLMAYABİLİR"

"Ancak bunun soykırım olup olmadığını tespit etme yasama organların değil tarihin bir konusu olabilir" dediğini aktaran gazete, "Fakat Bush'un kelimeleri önerge için güçlü kongre desteğini azaltmak için yeterli olmayabilir" değerlendirmesini yaptı.

Tasarının gelecek hafta ele alınacağını ifade eden gazete, bir önceki benzeri girişinin eski başkan Bill Clinton'ın desteği ile engellendiğini hatırlattı. 1915-1923 yılları arasında birçok Ermeni'nin öldürüldüğünü, Türkiye'nin bunun bir soykırım olarak kabul edilmesine karşı çıktığını ve ayrıca o dönemde birçok Müslüman Türk'ün de öldürüldüğünü vurguladığını kaydeden gazete, tasarının geçmesi halinde Türkiye'nin İncirlik Üssü'nü kapatabileceğini kaydetti. Haberde, "Ankara'da misilleme niteliğindeki

adımlar arasında ABD'nin Türkiye'nin güneyindeki hava üssünü kullanmasının yasaklanması ihtimali de bulunuyor" denildi.

(HSN-KK-KK-D)


Kaynak: İHA

14.12.2019 13:18:45