Yağmur, Üreticinin Maliyetlerini Düşürdü

Haşmet Bahadır Laçin - Çukurova yöresinde son günlerde etkili olan sağanak, buğday üreticisini kara kara düşündürürken, pamuk, mısır ve ayçiçeği üreticilerinin ise yüzünü güldürdü.

Yağmur, Üreticinin Maliyetlerini Düşürdü
15.06.2011 11:00 | Son Güncelleme: 15.06.2011 11:00

Haşmet Bahadır Laçin - Çukurova yöresinde son günlerde etkili olan sağanak, buğday üreticisini kara kara düşündürürken, pamuk, mısır ve ayçiçeği üreticilerinin ise yüzünü güldürdü.

Adana'nın Yumurtalık İlçesi Tarım Müdürü Cihangir Çay, A. A muhabirine yaptığı açıklamada, ilçede yaklaşık 60 bin dekar arazide birinci ve ikinci ürün pamuk, 40 bin dekar alanda ayçiçeği, 25 bin dekar alanda ise birinci ve ikinci ürün mısır üretimi yapıldığını söyledi.

Son yağan yağmurun hasadı tamamlanmayan buğday tarlalarında ürün kalitesini düşürdüğünü, ayrıca tarlaların çamur içinde olması nedeniyle hasadı bir süre geciktireceğini ifade eden Çay, "Ama pamuk ve mısır üreticileri ise yağan yağmurlar nedeniyle sulama yapmayacakları için bu masraftan kurtulacaklar" dedi.

Çay, yörede bir dekar pamuğun sulama maliyetinin yaklaşık 50 lira, mısırda ise bu rakamın yaklaşık 30 lira civarında olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

"Son yağmurlar 100 dekar pamuk eken bir üreticinin maliyetini 5 bin, 100 dekar mısır eken üreticinin maliyetini ise 3 bin lira düşürdü. Bu da pamuk ve mısır üreticilerinin yüzlerinin gülmesine neden oldu. Yağışlar ayçiçeğinde de verimin 20-50 kilogram civarında artmasını sağlayacak. Şu an ayçiçekleri dane doldurma aşamasında. Yağmur yağmadığı zaman danelerin içi boş oluyor. Özellikle göbek kısmındaki çekirdekler içini dolduramıyor. Ancak yağan bu yağmurlarla birlikte ayçiçeği üreticisi de verim artışı yaşayacağı için memnun. "

-"YAĞMUR HIZIR GİBİ YETİŞTİ"-

İlçeye bağlı Yeşilköy beldesi çiftçilerinden Fikret Altunay ise 230 dekar alanda birinci ürün pamuk ektiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

"Ürünü yağmurlama sistemi ile sulamamız gerekiyordu. Boruların taşınması, tarlaya yerleştirilmesi, tarla içinde yer değiştirilmesi çok emek istiyor ve çok fazla zaman gerektiriyor. Yağan bu yağmurlarla birlikte bir sulamadan kurtulduk. Bunun bize sağladığı fayda yaklaşık 10-12 bin TL civarında. Ayrıca buğday ektiğim tarlada hasadımı tamamladım, şimdi sürüp 75 dekar arazide ikinci ürün pamuk ekeceğim. Yağışlar tarlaları sürüm ve ekim işlemleri için en uygun hale getirdi. Tarlalar şu an tam kıvamında. Bu da bizim işlerimizi daha kolay ve daha az masrafla yapmamızı sağlayacak. Bundan dolayı son yağışlardan dolayı çok mutluyuz. Yağmur hızır gibi yetişti. "

- ADANA

Kaynak: AA

Etiketler: Yerel, Haber
Haberler››Yerel››Yağmur, Üreticinin Maliyetlerini Düşürdü - Haberler