17 Mart 2019, 18:54

Yalova Bakan Kurum: 440 Bin Müteahhidimizi Artık Sınıflandırıyoruz

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bir dizi ziyarette bulunmak amacıyla Yalova'ya geldi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bir dizi ziyarette bulunmak amacıyla Yalova'ya geldi. Türkiye'de müteahhitlerin sınıflandırılacağını söyleyen Bakan Kurum, '440 bin müteahhidimizi artık sınıflandırıyoruz. 9 tane sınıfa ayırıyoruz ve bu sınıflarda müteahhitlerimiz yapmış olduğu işlere ve deneyimlere göre o sınıflara girecekler ve o kategoride iş yapabilecekler' dedi.

Bakan Kurum, Çanakkale programının ardından geldiği Yalova'da ilk olarak Yalova Valiliği'ne ziyarette bulundu. Burada çiçeklerle karşılanan Bakan Kurum, valilik bahçesinde kurum müdürleriyle tokalaştı. Basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Bakan Kurum, Yalova'ya hükümet olarak 12 milyar TL'lik, bakanlık olarak da 1,5 milyar TL'lik yatırım yaptıklarını söyledi.

Bakan Kurum ardından Yalova Uygulama Oteli'nde Yalova Ticaret ve Sanayi Odası'nın düzenlediği yemekli programda inşaat ve iş dünyası temsilcileriyle bir araya geldi. Bakan Kurum, 'Biz artık şehirlerimizin 50 yılını 100 yılını planlamak istiyoruz. Bu çerçevede de Sayın Cumhurbaşkanımız Yerel Seçim Manifestomuzu açıkladı. Bu manifestoda 11 maddemiz var ve 8'i de bizim bakanlığımızla alakalı. Bu manifestoya baktığımızda biz şehirleri geleceği adına ve ilerideki o yeşil alan miktarını artırma adına alt yapıdan üst yapıya tüm şehrin problemlerini o önümüzdeki 5 yıllık süreçte gönül belediyeciliği anlayışıyla önce millet önce memleket diyerek, memleket için görev işi gönül işi diyerek yapmak istiyoruz' dedi.

TÜM ŞEHİRLERE MEKANSAL PLANLAR HAZIRLANDI

Tüm şehirlerin mekansal planını hazırladıklarını söyleyen Bakan Kurum, 'Biz göreve gelir gelmez Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı çerçevesinde tüm ülke genelinde mekansal stratejik planı başlattık. Nedir bu mekansal plan' Aslında tarım alanlarını tarım arazilerinde, turizmdekileri turizm alanlarında, sanayi alanlarını o lojistik desteklerle ulaşım güzergahlarıyla desteklenmiş doğru alanlarda konumlanmasıyla o şehirlerin geleceğine, nüfus artışıyla şehirlerdeki o 2050 yılına geldiğinizde tüm dünya nüfusunun 3'te 2'ini şehirlerde yaşayacağı öngörüsüyle biz bütün şehrimizin ülkemizin mekansal planını hazırlıyoruz? diye konuştu.

'KORUNAN ALANLARIMIZI TAM 2,5 KAT ARTIRACAĞIZ'

Özel çevre koruma bölgeleri ve sit alanları sayısını artırmak istediklerini söyleyen Bakan Kurum, şöyle devam etti:

'Mekansal stratejik plan bizim için çok önemli. İlk önce bunu yapacağız ve bunu üniversitelerimizle birlikte sürecini başlattık. İnşallah bu yılsonuna kadar da tüm Türkiye genelinde, artık bundan sonra sanayi alanını nereye koyacağız, tarım alanları ilave nerelere yapacağız, özel çevre koruma bölgeleri ve sit alanlarını sayısını 2023 yılına kadar artırmak istiyoruz. OECD verilerine göre yüzde 17 seviyelerine çıkarmak istiyoruz ve korunan alanlarımızı tam 2,5 kat artıracağız. Tüm bunları yaparken de o mekansal stratejik plana göre yapacağız. Bunun altlıkları olacak. İçinde kentsel dönüşümü stratejicisinin olduğun bir strateji belgemiz olacak. Bir altlığı bu olacak. Bu altlıkla işte Yalova gibi Kocaeli gibi İstanbul gibi daha önce depremleri de yaşamış ve 1. Derecede deprem bölgesinde yer alan illerimizdeki o acil kentsel dönüşüm işi. İşte Yalova'da aslına bakarsanız bu illerimizden en önemlilerinden bir tanesidir. 1999 Depremi'nde 2 bin 500 canımız gitti. Bu kayıtlı. Kayıtlı olmayan da birçok vatandaşımız hayatını kaybetti. Birçok acı yaşadık. Birçok ailemize ocağımıza ateş düştü. ve daha 15-20 senelik mevzu. 20 sene önceki yaşanan bir olay. Bu depremlerden ders almak suretiyle en son Kartal'da bir binanın çökmesiyle 21 canımız gitti. 5 gün oradaki göçükteki vatandaşları kurtarabilmek için çalıştık. Yalova'da deprem bölgesi. Yalova'nın en önemli önceliği kentsel dönüşümdür. En önemli önceliği bu deprem riski taşıyan binaların bertarafıdır. Buna ilişkin evet bizde yaptığımız çalışmalarla şehir merkezinde çok fazla yerleşim alanı yok. Biz Hazine arazilerini, yine şehir merkezindeki o yoğunluğu artırmayacak şekilde hem TOKİ Başkanlığımız ki önümüzdeki süreçte 5 yıllık hedefimiz tüm Türkiye'de 1,5 milyon konutun dönüşümünü gerçekleştirmek. Bu kapsamda Yalova'da bizim en acil en öncelikli dönüştüreceğimiz şehirlerimizden biridir.'

'440 BİN MÜTEAHHİDİ SINIFLANDIRIYORUZ'

Kentsel dönüşüm sürecini doğru işletebilmek adına ülkede bulunan 440 bin müteahhidi sınıflandıracaklarını söyleyen Bakan Kurum, '440 bin müteahhidimizi artık sınıflandırıyoruz. 9 tane sınıfa ayırıyoruz ve bu sınıflarda müteahhitlerimiz yapmış olduğu işlere ve deneyimlere göre o sınıflara girecekler ve o kategoride iş yapabilecekler. Yani bir üste çıkabilmesi için o kategoride işlerini yapacak, toplayacak ve o işte son 5 yıldaki ortalamasıyla da bir üste çıkabilecek. Ancak daha önce 100 bin metrekare inşaat yapmamış bir yüklenicimiz, gidip kentsel dönüşümde veya sahada işte 100 bin metrekarelik bir inşaatı da yapamayacak. Bunu yapabilmek için de bu sınıflandırmayı yapıyoruz. Doğru ve yanlışı ayırt edebilmek için bu sınıflandırma bizim için çok önemli. Diğer taraftan kentsel dönüşümle de o uygulayacağımız kentsel dönüşüm alanlarına yükleniciler o sınıfın bir üstüyle girebilecekler. Yani 100 bin metrekare iş bitirmesi olan bir firma bir üstüyle işe girebilecek. 101 bin metrekare bir yer yapıyorsa eğer, kentsel dönüşümde onun bir üst sınıfıyla girmek zorunda. O teknik yeterliliği sağlayabilmek adına bunu yapıyoruz. Bir taraftan da mali yeterlilik getirdik. Mali yeterlilikle alakalı da o kentsel dönüşümdeki vatandaşlarımızın mağdur olmamaları adına çok önemli çünkü işin sürecinde hem yüklenicilerimiz hem de vatandaşlarımız mağdur olabiliyorlar. O yüzden bu mağduriyeti engellemek adına teknik, mali kriterleri uygun firmalarımız bu kentsel dönüşüm sürecini yönetiyor olacaklar' şeklinde konuştu.

Bakan Kurum, ülke çapında 2023 yılına kadar 250 bin sosyal konut hedefleri olduğunu söyledi. Tüm Türkiye genelinde Millet Bahçesi projeleri olduğunu söyleyen Bakan Kurum, 'Bu millet bahçelerine ilişkin 81 ilimizde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Artık ilçelere kadar indik. Sadece illerimizde değil ilçelerimizde de o büyük millet bahçelerini projelendirdik ve yapım sürecine başladık' dedi.

Bakan Kurum'a Yalova ziyaretlerinde Yalova Valisi Muammer Erol, AK Parti Gençlik Kolları Genel Başkanı ve Yalova Milletvekili Ahmet Büyükgümüş, AK Parti Yalova Milletvekili Meliha Akyol, AK Parti Yalova Belediye Başkan Adayı Yusuf Ziya Öztabak, AK Parti İl Başkanı Muğlim Bağatar eşlik etti. Türkiye, Yalova, Güncel
Kaynak: DHA