Yargıtay'dan 21 Yıllık Sarp Kuray Davasında Müebbet Hapis Cezasına Onama

Yargıtay 9. Ceza Dairesi, "16 Haziran" adlı terör örgütünün kurucusu olduğu gerekçesiyle müebbet hapis cezasına çarptırılan ve 21 yıldır yargılaması devam eden Sarp Kuray hakkındaki temyiz incelemesini tamamladı.

02.07.2014 10:19 | Son Güncelleme: 02.07.2014 10:19Yargıtay'dan 21 Yıllık Sarp Kuray Davasında Müebbet Hapis Cezasına Onama
9. Ceza Dairesi, "16 Haziran" adlı terör örgütünün kurucusu olduğu gerekçesiyle müebbet hapis cezasına çarptırılan ve 21 yıldır yargılaması devam eden Sarp Kuray hakkındaki temyiz incelemesini tamamladı. Daire, AİHM'in ihlal kararı sonrasında 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nin tekrar müebbet hapis cezası verdiği Kuray'ın cezasını onadı. Sarp Kuray'ın eşi sinema sanatçısı Nur Sürer, davayı Anayasa Mahkemesi'nin gündemine taşıyacaklarını belirtti.

Yargıtay 9. Ceza Dairesi, "16 Haziran" adlı terör örgütünün kurucusu olduğu gerekçesiyle müebbet hapis cezasına çarptırılan ve AİHM'in ihlal kararı üzerine yeniden yargılanmasına başlanan Sarp Kuray davasının temyiz incelemesini tamamladı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM) Kuray hakkında verdiği ihlal kararı sonrası yeniden yargılanan ve tekrar müebbet hapis cezasına çarptırılan Sarp Kuray hakkındaki davanın karar duruşmasını Sarp Kuray'ın eşi sinema sanatçısı Nur Sürer ile yakınları izledi. Daire, daha önce 4 kez bozulan 21 yıllık davada, yeniden yargılama sonrasında İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nin Kuray'a verdiği müebbet hapis cezasını onadı.

-SÜRER: ANAYASA MAHKEMESİ KURTARICI BİR HAL ALDI-

Kararı ANKA'ya değerlendiren Nur Sürer ise davanın 21 yıldır devam ettiğini anımsatarak, dosyanın kaç kez Yargıtay'a gelip gittiğini hatırlamadığını söyledi. Kararın açıklanması ile gözyaşlarına hakim olamayan Sürer, dosyanın Yargıtay'a her gelişinde kararın onanarak çıktığını ifade etti. Çok üzgün olduğunu belirten Sürer, Anayasa Mahkemesi'ne başvuracaklarını kaydederek, "Anayasa mahkemesi son dönemde kurtarıcı bir hal aldı. Benim hukukla ilgili bir şeyim var bu ülkede. Gerçekten hukuk lafı duymak istemiyorum" dedi.

-BERAATLA BAŞLADI MÜEBBETLE BİTTİ-

Sarp Kuray hakkında, "16 Haziran Örgütü'nü kurup yönettiği ve örgüt adına 1986-1990 yılları arasında öldürme, yaralama ve bombalama gibi çok sayıda eylemin talimatını verdiği" iddiasıyla 1993 yılında dava açıldı. Davaya bakan İstanbul 1 No'lu DGM Kuray'ın beraatına karar verdi. Kararın temyiz edilmesi üzerine dosyayı görüşen Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Sarp Kuray'ın "yasa dışı örgüt lideri olmak" suçunu düzenleyen TCK'nın 168. maddesinin 1. fıkrası uyarınca cezalandırılması gerektiğini belirterek kararı "esastan" bozdu. Bunun üzerine, tekrar İstanbul 1 No'lu DGM'de yargılanan Kuray, bu kez "yasa dışı 16 Haziran Hareketi adlı örgütün yöneticisi olduğu" gerekçesiyle 12 yıl ağır hapis cezasına çarptırıldı. Temyiz üzerine dosyayı tekrar inceleyen Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Kuray hakkında TCK'nın "Anayasal düzeni silah zoruyla değiştirmeye teşebbüs etmek" suçunu düzenleyen 146. maddenin 1. fıkrasınca dava açıldığı, ancak "yasa dışı örgüt yöneticisi olmak" suçundan hüküm kurulduğu gerekçesiyle mahkumiyet kararını bu kez "usulden" bozdu. Bozma üzerine tekrar yargılama yapan mahkeme, Kuray'ı bu kez "16 Haziran Hareketi adlı örgütün yöneticisi olduğu" gerekçesiyle 12 yıl 6 ay ağır hapis cezasına çarptırdı. Kararın da temyiz edilmesi üzerine Yargıtay, TCK'nın 146. maddesinin 1. fıkrasına göre hüküm kurulması gerektiğine işaret ederek, yerel mahkeme kararını tekrar bozdu.

-AİHM İHLAL KARARI VERDİ YENİDEN YARGILANDI

Bu karar üzerine Kuray hakkında yargılamayı yapan İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi, sanığı, eski TCK'nın 146. maddesinin 1. fıkrası uyarınca müebbet hapis cezasına çarptırdı. Bu karar da temyiz edildi ve dosya 4. kez Yargıtay'ın önüne geldi. Bu kararın ardından davanın temyiz incelemesini yapan Yargıtay 9. Ceza Dairesi, İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesinin kararını bu kez "eksik imza ve sanık adının tutanağa yanlış yazıldığı" gerekçeleriyle "usulden" tekrar bozdu. Usul eksikliklerini gideren mahkeme, 2008 yılında Kuray'a yeniden TCK'nın 146. maddesi gereğince müebbet hapis cezası verdi ve bu karar, 5. kez geldiği Yargıtay'da onandı.Yargıtay 9. Ceza Dairesinin onamasıyla kesinleşen kararla ilgili Kuray'ın avukatlarınca Mart 2009'da başvuru yapılan AİHM, 2012 yılının temmuz ayında verdiği kararla, "savunma taleplerinin göz ardı edildiği ve yargılama süresinin makul olmadığı" gerekçesiyle Türkiye'yi 10 bin Euro tazminatla cezalandırmıştı. AİHM kararının ardından Kuray'ın avukatları, 2012 yılı eylül ayında yargılamanın yapıldığı İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesine, "infazın ertelenmesi ve yargılamanın yeniden başlaması" talepleriyle başvurmuş ve mahkeme de infazın ertelenmesini reddedip, yargılamanın yeniden başlamasına karar vermişti. İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesinde yeniden yargılanan tutuklu sanık Sarp Kuray, yeniden müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.

Anayasa Mahkemesi, Sarp Kuray, İstanbul, Yargıtay, Politika, Güncel

Kaynak: ANKA

24.02.2020 06:15:35