30.04.2014 13:04

Yaşar'da 13.yıl Gururu

Yaşar

İzmir’in uluslararası üniversitesi olma yolunda hızla ilerleyen Yaşar Üniversitesi on üç yaşına bastı.

İzmir'in uluslararası üniversitesi olma yolunda hızla ilerleyen Yaşar Üniversitesi on üç yaşına bastı. Yaşar Üniversitesi'nin, 13'üncü kuruluş yıldönümü Selçuk Yaşar Kampüsü'nde düzenlenen törenle kutlandı. Yaşar Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Ahmet Yiğitbaşı, 13 yıldır olduğu gibi bundan sonra da ilk günkü heyecan, özgüven ve bilim, birlik, başarı ilkeleriyle yola devam edeceklerini söyledi.

13 YILDA VERİMLİ ÇALIŞMALAR GERÇEKLEŞTİRDİK

2001 yılında 52 öğrenciyle eğitim hayatına başlayan Yaşar Üniversitesi'nin bugün 6 bin öğrencisiyle yükseköğrenime devam ettiğini belirten Mütevelli Heyet Başkanı Ahmet Yiğitbaşı, üniversitenin 13 yılda başarılı ve verimli işlere imza attığını söyledi. Yiğitbaşı, "Bilim dünyasında yaşanan gelişmeleri, dünyanın çehresini değiştiren toplumsal değişimleri, bu değişimlerin kültürel ve ekonomik etkilerini, çok değerli akademisyenlerimizle sürekli takip ettik ve etmeye devam ediyoruz. Bu gözlem sürecinden çıkarttığımız pozitif sonuçları; stratejilerimize ve öğrencilerimize yansıtıp, onların daha kaliteli eğitim alması için tüm Yaşar Üniversitesi camiası olarak seferber oluyoruz. Geriye dönüp geçen 13 seneyi değerlendirdiğimizde bu açıdan gerçekten verimli çalışmalar yaptığımızı görüyorum" dedi.

ÖĞRENCİLERİMİZ MEZUN OLMADAN YURTDIŞINA AÇILIYOR

Eğitim yolculuğuna kaliteden ödün vermeden devam edeceklerini vurgulayan Ahmet Yiğitbaşı, Yaşar Üniversitesi'nin uluslararası üniversite olma yolunda attığı adımlardan söz etti. Yiğitbaşı şunları söyledi:

"Stratejik kurgumuzun önemli unsurlarından biri olan uluslararasılaşma hususunda gururla ifade etmek isterim ki; öğrencilerimizin yüzde 11,5'u ise mezun olmadan, bir Avrupa Birliği programı ya da değişim programı ile yurtdışına çıkıyor. Akademik kadromuzun yüzde 9 gibi önemli bir oranı da uluslararası akademisyenlerden oluşmakta. Öte yandan kent üniversitesi olma anlayışımız doğrultusunda da yerel yönetimlere ve sivil toplum kuruluşlarına da bilimin ışığında rehberlik etmeye devam ediyoruz. Belediyeler, çeşitli kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşları ile geçtiğimiz yıl 289 sosyal sorumluluk projesine imza attık."

ULUSLARARASI ÖĞRENCİLER DE BİZİMLE

Törende üniversitenin akademik ve idari başarılarına değinen Rektör Prof. Dr. Murat Barkan, "Kurucumuz Sayın Selçuk Yaşar'ın inancı, kararlılığı, dirayeti ama hepsinden önemlisi hayal etme ve hayallerini gerçekleştirme yönündeki güçlü iradesiyle başlayan Yaşar Üniversitesi'nin "Yaşam Öyküsü" bugün bir gurur dolu gününü daha yaşıyor" dedi.

Üniversitenin kapılarını uluslararası öğrencilere de açtığına değinen Prof. Dr. Barkan şöyle devam etti:

"Üniversitemizde Erasmus programı hariç 38 farklı ülkeden 148 öğrenci eğitim görmekte. Son rakamlara göre uluslararası tam zamanlı öğrenci, Erasmus Değişim Programı öğrencileri ve öğretim üyeleri olarak 60 ülke temsil ediliyor. Üniversitemiz bünyesinde bir Uluslararası Öğrenci Kulübü kuruldu. Bu kulüp Türk öğrencilerimiz ve uluslararası öğrencilerimiz arasındaki bağları kuvvetlendiren çalışmalara imza attı. Öyle güçlü bağlar oluştu ki, Türk öğrencilerimiz arkadaşlarını bayramlarda evlerinde misafir ettiler."

Tören kapsamında akademisyenlere 'Hizmet Onurlandırma' ve 'Bilim, Birlik, Başarı' ödülleri de verildi. Törende Yaşar Üniversitesi Müzik Bölümü'nden Payam Gül Susanni ve Burcu Ömür Zeybek Masne'nin Külkedisi müzikalinden Eleji ve Puccini'nin La Boheme Operasından Musetta'nın Aryasını seslendirdiler.

ÇOK SAYIDA DAVETLİ KATILDI

Yaşar Üniversitesi'nin kuruluşunun 13'üncü yıldönümü nedeniyle düzenlenen tören ve kokteyle Yaşar Üniversitesi Kurucusu ve Onursal Başkanı Selçuk Yaşar, Vali Yardımcısı Mustafa Harputlu Hava Eğitim Komutanı Korg. Mehmet Çetin, Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı İdil Yiğitbaşı, Yaşar Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Ahmet Yiğitbaşı, Yaşar Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyeleri Feyhan Yaşar, Prof.Dr.Refet Saygılı, Prof.Dr.Altan Çilingiroğlu, Rektör Prof. Dr. Murat Barkan, Dr. Mehmet Aktaş, Aykut Güsar ile üniversite akademisyenleri ve personeli katıldı. - İZMİR Erasmus, Murat Barkan, Selçuk Yaşar, Yaşar Üniversitesi, Yerel
Kaynak: İHA