Yassıada açılış için gün sayıyor

Yassıada açılış için gün sayıyorİSTANBUL - Türkiye'nin bir dönemine damga vuran Yassıada, gerçekleştirilen proje ile "Demokrasi ve Özgürlükler Adası" olarak yeniden düzenlendi.

27.11.2019 11:48 | Son Güncelleme: 27.11.2019 11:55
Yassıada açılış için gün sayıyor
İSTANBUL - 'nin bir dönemine damga vuran Yassıada, gerçekleştirilen proje ile "Demokrasi ve Özgürlükler Adası" olarak yeniden düzenlendi. 125 odalı otel, 600 kişilik konferans salonu, bin 200 kişilik cami projesi bulunan adanın önümüzdeki aylarda açılması planlanıyor.
Yassıada tarihin belleğine 27 Mayıs 1960 darbesiyle kazındı. İktidardan el çektirilen demokrat parti yönetimi, orada hapsedildi. Adnan menderes, Hasan Polatkan ve Fatin Rüştü Zorlu'yu idam sehpasına götüren yargılamalar orada yapıldı. Türk siyasi hayatının mihenk taşlarından olan o sürecin ev sahibi Yassıada, artık "Demokrasi ve özgürlük adası" olarak anılacak. Projenin temelleri 2015 yılında atıldı. Çalışmalar kapsamında yarım yüzyıl önce koğuş olarak kullanılan bina yıkılmış, sonra adanın bir turizm merkezi haline getirilmesine karar verilmişti. 4 yıldır süren projede sona yaklaşıldı. 125 odalı otel, 600 kişilik konferans salonu, bin 200 kişilik cami tamamlandı.
Aralık ayı içerisinde açılması bekleniyor
Adada ayrıca Yassıada hafızasını gözler önüne seren bir müze de olacak. Projenin son rötuşları yapılıyor. Çalışmalar peyzaj, yürüyüş yolları ve iskele üzerine yoğunlaştı. Yassıada ziyaretçilerini bundan böyle bir cazibe merkezi olarak ağırlamaya hazırlanıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan adaya düzenlediği son ziyaretinde Yassıada'nın 2019 yıl sonuna kadar açılacağını söylemişti. Bu gelişmeler ışığında adanın önümüzdeki aylarda açılması bekleniyor.
Yassıada açılış için gün sayıyor

Türkiye, Genel

Kaynak: İHA


19.02.2020 20:35:45