Yaz Oyunları "12. Gece" ile Başladı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrolarının geleneksel olarak düzenlediği "Yaz Oyunları", "12. Gece" oyunuyla başladı.

30.05.2017 15:32 | Son Güncelleme: 30.05.2017 15:32Yaz Oyunları
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrolarının geleneksel olarak düzenlediği "Yaz Oyunları", "12. Gece" oyunuyla başladı.

William Shakespeare'in yazdığı, Zeynep Avcı'nın Türkçe'ye kazandırdığı eser, Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu'nda sahnelendi.

Serdar Biliş'in yönettiği oyunda, Bennu Yıldırımlar, Berk Samur, Doğan Şirin, Erkan Sever, Ersin Umulu, Eylül Soğukçay, İsmet Şahin, Kubilay Penbeklioğlu, Levent Öktem, Mana Alkoy, Özge Özder, Pınar Aygün, Seda Fettahoğlu, Senan Kara ve Tolga Yeter rol aldı.

Bir gemi kazasından sonra, birbirini öldü sanıp ayrı düşen ikiz kardeşler Viola ve Sebastian'ın hikayesini komik bir dille ele alan eserin konusu kısaca şöyle:

"Viola, Illyria dükü Orsino'nun hizmetine girebilmek için erkek kılığına girer. Orsino adına güzel Olivia'ya kur yapmakla görevlendirilir. Olivia ise kardeşinin ölümünden sonra yastadır ve ayağına gelen herkesi geri çevirmektedir, ta ki şimdi erkek kılığındaki Viola'ya aşık olana dek. Bu sırada, Olivia'nın dayısı Tobi, tutucu hizmetkar Malvolio'ya şamatalı bir oyun oynayarak, bu cümbüşlü kimlik yanılması ve karşılıksız aşk hikayesini iyice kızıştırır."

Sezon boyunca tiyatroseverlerin beğeniyle izlediği oyunlardan bir seçkinin izleyiciyle buluşacağı etkinlik kapsamında yarın Komik-i Şehir Naşit Bey, 2 Haziran'da Cibali Karakolu, 4 Haziran'da Pollyanna, 6 Haziran'da Ay Işığında Şamata, 8 Haziran'da ise Şahane Züğürtler oyunu sahnelenecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, William Shakespeare, Zeynep Avcı, Harbiye, Politika, Güncel

Kaynak: AA

18.01.2020 12:56:08