Yazıcıoğlu da Söğüt'ten "Birlik -Beraberlik" Dedi

Devlet Bakanı Mustafa Said Yazıcıoğlu, "İçeride Birlik ve Beraberliği Koruyabildiği Sürece Türkiye'nin Aşamayacağı Hiçbir Engel Yoktur" Dedi.

Yazıcıoğlu da Söğüt'ten
14.09.2008 15:37 | Son Güncelleme: 14.09.2008 15:37
Devlet Bakanı Mustafa Said Yazıcıoğlu, "İçeride birlik ve beraberliği koruyabildiği sürece Türkiye'nin aşamayacağı hiçbir engel yoktur" dedi.

Bakan Yazıcıoğlu, 727. Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Söğüt Şenlikleri'nde yaptığı konuşmada, Ertuğrul Gazi ile başlayan birlik ve beraberliğin 727 yıldır devam ettiğine işaret ederek şöyle dedi:

"Birlik, beraberlik ve kardeşlik ateşinden yayılan ışık gönüllerimizi aydınlatmaya devam edecek. Bu köklü medeniyetimiz, canlı tarih ve kültür birikimimiz var oldukça ve biz bu mirasa sahip çıktıkça, bu millet var olmaya devam edecektir."

Osmanlı'nın diğer medeniyetlerden en önemli farkının kendi medeniyetinin varlığını diğer medeniyetleri yok ederek değil, onları da içinde yaşatarak sürdürebilmesi olduğunu belirten Yazıcıoğlu şöyle devam etti:

"Yaratılanı yaratandan ötürü seven bir kültürün parçası olmaktan gurur duyuyoruz. Bizim medeniyet anlayışımız teknoloji alanında gelinen noktayı göz ardı etmediği gibi demokrasi, insan hakları ve özgürlükler üzerine kurulu modern bir devlet anlayışını da yok saymamaktadır. Türkiye sadece kendi coğrafyasında değil, dünyanın bütün çatışmalı ve çekişmeli alanlarında bir umut ışığı yakmayı başarmıştır.

Atatürk'ün 'yurtta sulh cihanda sulh' ilkesini benimseyen Türkiye kendi insanı, komşuları ve uzak ülkelerle sevgi ve dostluk iklimini oluşturmaya çalışmaktadır. Türkiye, Kafkaslar'dan Akdeniz'e Balkanlar'dan Ortadoğu'ya kadar bölgesinin ve daha geniş anlamıyla eski Osmanlı coğrafyasının en önemli ülkelerinden birisi durumundadır. Çok zor bir coğrafyada barış ve istikrar unsuru olan Türkiye bu coğrafyanın toplumları için örnek bir vizyon ortaya koymaktadır.

İçeride birlik ve beraberliği koruyabildiği sürece Türkiye'nin aşamayacağı hiçbir engel yoktur."

Kaynak: AA

Etiketler: , Haber