Kamer Genç'e Seviyesiz Konuşma Cezası

CHP'li Genç'e, Adalet Bakanı Bozdağ ve TBMM Başkanvekili Bahçekapılı'ya yönelik sözleri nedeniyle birleşimde konuşmaktan men cezası verildi.

Kamer Genç'e Seviyesiz Konuşma Cezası
13.06.2014 00:07 | Son Güncelleme: 13.06.2014 08:23
CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı'ya yönelik sözleri nedeniyle birleşimde konuşmaktan men cezası aldı. Bahçekapılı, CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce'nin talebi üzerine, "Kandil münasebetiyle olayı yaşanmamış farz ediyorum" dedi.

Yeni yargı paketi olarak adlandırılan Türk Ceza Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın görüşülmesine TBMM Genel Kurulu'nda devam ediliyor. 

CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç, partisinin önergesi üzerinde konuşurken, AK Parti'nin adaleti yok ettiğini öne sürdü. AK Parti'nin yargıyı dizayn ettiğini savunan Genç, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'dan da "Bekir, Başsavcıyı, savcıları arıyor, 'belgeleri yok et' diyor" diye bahsetti.  

Genç, konuşması sırasında kendisini iki kez uyaran ve konu hakkında konuşmasını isteyen TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı'ya da "Sen fazla konuşma şimdi" dedi.

Genç'e "İki kez konuya gelmeniz için uyardım, uymadınız, bana da hakaret ettiniz" diyen Bahçekapılı, "Genç'in bu birleşimde konu hakkında konuşmaktan men edilmesi" teklifini Genel Kurul'un oyuna sundu. Bu teklif, AK Parti milletvekillerince kabul edildi. 

Bahçekapılı'nın verdiği aradan sonra söz isteyen CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, Genç'in Adalet Bakanı Bozdağ'a, "Bekir" diye hitap etmesinin ve Bahçekapılı'ya yönelik sözlerinin hoş olmadığını ifade ederek kendisinin de bunu kabul etmediğini söyledi.

Bahçekapılı'nın, buna karşılık söz kısıtlamaya gittiğini belirten İnce, "Bugün kandil. Gerginlik olmadan, söz kısıtlaması olmadan orta yol bulursak birbirimizi incitmemiş oluruz" diye konuştu.

Bahçekapılı bunun üzerine, konuşma özgürlüğüne müdahale etmenin ilkelerine ters olduğunu dile getirerek "Kandil gecesi münasebetiyle olayı yaşanmamış farz ediyorum" dedi. - TBMM

Kaynak: AA