Haber, Son Dakika, Haberler

Yerli Robot Geliyor

Konya'da Faaliyet Gösteren Bir Yazılım Firması Yapay Zeka ile Çalışacak Robot Üretecek.

26.08.2009 12:35 | Son Güncelleme: 26.08.2009 12:35
Yerli Robot Geliyor
Konya'da faaliyet gösteren bir yazılım firması yapay zeka ile çalışacak kamu kurumlarında görev alabilecek, bahçıvanlık, garsonluk ve ev hanımlarına mutfakta yardımcı olacak robot üretecek. Önümüzdeki yıl ilk robot üretimini gerçekleştirecek firma 2015 yılında seri üretime geçecek.

Konya'da 14 yıldır yazılım sektöründe faaliyet gösteren ve 11 Avrupa ülkesine yazılım programı satan Akınsoft firması, akıllı robotlar üretecek. Yapay zeka yazılımı ile çalışacak ve hayatın birçok alanında görev alacak robotların ilki 2010 yılında üretilecek. Firma, 2015 yılında ise seri üretime geçmeyi planlıyor.

Robot üretimi ile ilgili bir basın toplantısı düzenleyen Akınsoft firması Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Akın, insansı robot üretimi için Ar-Ge çalışmasına başladıklarını söyledi. Akın, 2010 yılında robotiks teknolojiler alanında başlatmayı planladıkları Ar-Ge faaliyetleriyle ilgili şunları söyledi: ''Bu robotlarla, insanlar artık 8-12 saat yerine 6 ya da 4 saat çalışacak. Kendilerine daha fazla vakit ayıracaklar. Bu durum insanların işsiz kalmasına neden olmayacak. Çünkü biçerdöverler icat edildiğinde de 'insanlar işsiz kalacak' denmişti, fakat tam tersi oldu. Kamu kurumlarından, bahçıvanlığa hatta garsonluğa kadar birçok alanda görev alabilecekler. Seri üretime geçtikten sonra bu robotların tanesi 2-3 bin TL civarında olacak."

Ar-Ge çalışmalarına 1 milyon lira, yatırım için 10 milyon lira harcamayı planladıklarını aktaran Akın, "Yazılım konusundaki çalışmalarımızı, insansı robot üretimine kaydırıyoruz. Çünkü, dünyada yazılımın gideceği yönün, insanlara daha iyi hayat şartları sağlamak için insansı robot üretimi olduğuna inanıyoruz." dedi.

(CİHAN)

Kaynak: CHA

Abone Ol
Google'da Takip Et
Paylaş
Facebook'ta Paylaş!
Twitter'da Paylaş!
Whatsapp'da Paylaş!
Haberler ›› Güncel ››Yerli Robot Geliyor - Haberler