Yıldıray Çınar'dan İlginç Vasiyet

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (Omü) Tıp Fakültesi'nde Vefat Eden Ünlü Sanatçı Yıdıray Çınar, Vasiyeti Üzerine 1962 Yılında Vefat Eden, Çok Sevdiği Babasının Mezarının Üzerine Defnedilecek.

29.05.2007 14:34 | Son Güncelleme: 29.05.2007 14:34Yıldıray Çınar'dan İlginç Vasiyet
Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi'nde vefat eden ünlü sanatçı Yıdıray Çınar, vasiyeti üzerine 1962 yılında vefat eden, çok sevdiği babasının mezarının üzerine defnedilecek.

54 filmde başrol oynayan, 12 altın plak ödülü bulunan 1960-1980'li yılların ünlü Türk halk müziği ses sanatçısı Çınar (67), sinir sistemini saran (tutabilen) ve ALS (Amyotrofik Laterel Sklerozis) rahatsızlığından dolayı 7 aydır memleketi Samsun'da yaşıyordu. Kas erimesi hastalığına 4 yıl önce yakalanan, ABD'de tedavi olan, Türkiye'de Cerrahpaşa ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanelerinde tedavisi süren Yıldıray Çınar, yaklaşık 2 ay önce, sahil kenarındaki evinde üşütme sonucu rahatsızlanmış,

ALS hastalığı nedeniyle kas hareketleri yavaşlayan ünlü sanatçı, boğazındaki ifrazatı dışarı atatamaması üzerine yakınları tarafından OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırılarak Nöroloji Servisi'nde tedavi altına alınmıştı. Antibiyotik ve serum tedavi devam eden, büyük ölçüde sağlık durumu düzelen sanatçının, durumunun yeniden ağırlaşması sonucu dün gece saat 01.40 sıralarında hayatını kaybetti.

Ünlü sanatçının ölümünün ardından yakınlarına destek olmak ve başsağlığı için sevenleri yalnız bırakmadı. Yıldıray Çınar'ın hastalığı ve hayatı süresince birlikte olan ve yanından ayrılmayan yiyen Metin Ertem, dayısı Çınar'ın yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadığını, tedaviye cevap vermediğini söyledi.

Ünlü sanatçının ölmeden önce çeşitli vasiyetleri olduğunu bunlardan önemli olan 2 tanesinin şuan yerine getirileceğini belirten Ertem, Yıldıray Çınar'ın babası Bekir Çınar'ın 1962 yılında vefat ettiğini, ölmeden önce kendisine özel istekte bulunarak babasıyla aynı mezarda gömülmek istediğini söylediğini kaydetti. Dayısının vasiyeti üzerine ölümünün ardından gerekli girişimleri yaptığını ifade eden Ertem, "Aile kabristanlığında yer olmasına rağmen dayım babasıyla aynı mezara gömülmek istedi. Ben gerekli

izinleri aldım, bu isteğini yerine getiriyorum. Babasının mezarı kazılacak ve Yıldıray Çınar'ı babasıyla aynı mezara gömeceğiz. İkinci olarak da ailelerin çocuklarına hiç olmasa bir müzik aleti çalmayı öğretmelerini istedi. Topluma faydalı bireyler yetişmesi için bu çok önemli olduğunu düşünüyordu. Bunu herkese duyuruyorum ve ailelerden çocuklarına dayım adına yardımcı olmalarını istiyorum" dedi.

Yıldıray Çınar'ın çocukluk arkadaşları Ümit Salman, önemli bir sanatçı ve insanın hayatını kaybettiğini, büyük bir kayıp olduğunu dile getirirken, Çetin Altan ise Çınar'ın mütevazi kişiliğiyle takdir toplayan, örnek bir insan olduğunu kaydetti.

Yıldıray Çınar için anı defteri açılırken, cenazesi yarın sabah OMÜ Tıp Fakültesi'nden alındıktan sonra Atakent beldesindeki evine getirilecek. Samsun Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı önünde yapılacak törenin ardından Büyük Camii'nde öğle namazına müteakip kılınacak cenaze namazının ardından Asri Mezarlık'taki aile kabristanlığında toprağa verilecek.

(MD-SA-MEF-Y)


Kaynak: İHA

26.02.2020 22:39:24