Haber, Son Dakika, Haberler

Yine Kur'an Yakma Provokasyonu

'Kur'an yakma provokasyonu' bu sefer İngiltere'de yaşandı.

11.04.2011 09:12 | Son Güncelleme: 11.04.2011 09:12
Yine Kur'an Yakma Provokasyonu
Britanya Ulusal Partisi (BNP)'nin kıdemli üyesi Sion Owens'ın, Kuran'ı yakarken çekilen görüntüleri ortaya çıktı.

Son genel seçimlerde Güney Galler bölgesinden aday olan Owens'ın, Kuran sayfalarını yakarkenki görüntülerini Observer gazetesi ele geçirdi. Gazete yönetimi, ilgili görüntü dosyasını bir provokasyona sebebiyet vermemek için vakit kaybetmeden Güney Galler Polisi'ne teslim ettiğini açıkladı. Bunun üzerine polis, 40 yaşındaki Galli politikacıyı gözaltına aldı.

İngiltere İçişleri Bakanlığı sert bir açıklama yaptı. "Hükümet olarak Kuran sayfalarının yakılmasını kesin bir dille kınıyoruz" denilen açıklamada, bu durumun "çoğulcu ve hoşgörülü" toplum yapısının temel dinamiklerine bir saldırı niteliği taşıdığı belirtildi. Hükümet tarafından yapılan açıklamanın devamında şu sözlere yer verildi: "Toplum arasında bölücülük çıkarabilecek tüm girişimleri kınıyoruz. Hükümet olarak, her vatandaşımızın taciz edilmeden ve düşmanlık korkusu yaşamadan, belirlenmiş temel kurallar çerçevesinde, özgür bir yaşama sahip olmasını garanti almakla yükümlüyüz. Dinini özgürce yaşamasını da bu kapsamda ele alıyoruz."

OWENS, GALLER MECLİSİ SEÇİMLERİNDE ADAY GÖSTERİLMİŞ

Daha önce de konsey üyesi olarak görev alan Owens, 5 Mayıs'ta yapılacak Galler Meclisi seçimlerinde BNP'den aday olarak gösterilmiş. Owens ile birçok kez yan yana çekilmiş fotoğrafı bulunan BNP lideri Nick Griffin'in görüntülerden haberinin olmadığına inanılıyor.

5 dakikalık görüntülerde, üzerinde "Whitelaw no Surrender" yazılı t-shirt giyen kişinin Sion Owens olduğunun açıkça görüldüğü bildiriliyor. Filmde, Owens elindeki yanıcı maddeyi Kuran'ın üzerine döküyor. Owens, daha sonra kibrit ile sayfaları ateşe veriyor. Bu sırada kamera, yanan Kuran'ın üzerine yakınlaştırılıyor.

Polis, görüntüleri inceledikten sonra hemen harekete geçerek Owens'ı birkaç saat içinde gözaltına aldı. Güney Galler Polisi, "Bu tür suçlamaları yakından takip ediyoruz ve bu şekildeki hoşgörüsüz davranışları kesinlikle kabul edilemez buluyoruz" şeklinde açıklamada bulundu. Çirkin olayı Owens ile gerçekleştirdiği sanılan bir kişinin de sorgulanmak üzere gözaltına alındığı belirtiliyor.

Geçtiğimiz hafta da ABD'li Pastör Terry Jones, görev yaptığı Florida'daki kilisenin bahçesinde benzer bir provokasyonda bulunmuş ve Afganistan'daki birçok Müslüman'ın protestosuna sebep olmuştu.

Kaynak: CHA

Etiketler: Dünya
Abone Ol:
Google'da Takip Et
Paylaş:
Facebook'ta Paylaş!
Twitter'da Paylaş!
Whatsapp'da Paylaş!