Yüksek Lisans ve Doktora Öğrencileriyle Doktorasını Yapanlara Burs İmkanı

Atatürk Araştırma Merkezi, Türk Dil Kurumu, Türk Tarih Kurumu ve Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığınca yüksek lisans ve doktora öğrencilerine araştırma bursu verilecek.

07.10.2011 10:01 | Son Güncelleme: 07.10.2011 10:01Yüksek Lisans ve Doktora Öğrencileriyle Doktorasını Yapanlara Burs İmkanı
Atatürk Araştırma Merkezi, Türk Dil Kurumu, Türk Tarih Kurumu ve Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığınca yüksek lisans ve doktora öğrencilerine, belirlenen alan ve konularda eğitim ve araştırma, doktorasını tamamlamış olanlara da doktora sonrası araştırma bursu verilecek.

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, verilecek burslarla Türk dili, tarihi ve kültürü alanlarında önem ve öncelik arz eden konuların bütün boyutlarıyla ortaya konulması ve bu alanlarda ihtiyaç duyulan bilgi birikiminin karşılanması amaçlanıyor. Bu da Türk dili, tarihi ve kültürüyle ilgili internet ortamında kolayca erişilebilecek bir bilgi sistemi oluşturulması ve burs alan öğrenci ve araştırmacıların konuyla ilgili her türlü bilgi, belge ve çalışmalarını Atatürk Yüksek Kurumu bünyesinde oluşturulacak veri tabanına yüklemeleri sayesinde gerçekleştirilebilecek.

Yüksek lisans bursu en çok 2, 5 yıl süreyle aylık bin lira (araştırma görevlilerine 500), doktora bursu 4 yıl süreyle aylık bin 500 lira (araştırma görevlileri için 750) olacak.

Doktora sonrası araştırma burslarının süresi, araştırmacının teklifi ve bağlı kuruluşun görüşüne dayanarak Atatürk Yüksek Kurumu Yönetim Kurulunca belirlenecek.

Yurt içi araştırma bursu aylık bin 500 lira olacak. Araştırmasını yurt dışında yapacaklar için aylık burs miktarları "1416 sayılı Ecnebi Memleketlere Gönderilecek Talebe Hakkında Kanun" emsal alınarak ayrıca belirlenecek.

Başvurular 10 Ekim-4 Kasım 2011 tarihleri arasında Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu'na yapılacak.

Yüksek lisans ve doktora bursu verilecek alanlar ve burs alacakların sayıları şöyle:

-Orta Asya araştırmaları;

a) İslam öncesi b) İslam sonrası,

Yüksek lisans 7, doktora 8

-Türkiye araştırmaları;

a) Sondaj metoduyla Türkiye'nin sosyal ve kültürel tarihini araştırma projesi,

b) Toplum yapısı,

c) Türkiye Türkçesi araştırmaları,

d) Siyasi tarih,

Yüksek lisans 6, doktora 12

-Savaş tarihi araştırmaları;

Yüksek lisans 4, doktora 4

-Tarihi kaynak araştırmaları;

a) Osmanlı tarihinin kaynakları,

b) Türk tarihinin Farsça kaynakları

c) Türk dilinin kaynakları

d) Diplomatika

Yüksek lisans 2, doktora 11

-Balkan araştırmaları;

Yüksek lisans 3, doktora 6

-Ortadoğu araştırmaları;

Yüksek lisans 2, doktora 5

-Kafkas araştırmaları;

Yüksek lisans 3, doktor 5

-Din ve dini düşünce araştırmaları;

Yüksek lisans 1, doktora 1

-Bilim ve düşünce araştırmaları;

Yüksek lisans 1, doktora 1

-Türk dili üzerine dil bilim araştırmaları;

Yüksek lisans 6, doktora 10

-Türk işaret dili araştırmaları;

Yüksek lisans 3, doktora 2

-Türk hukuk tarihi araştırmaları;

Yüksek lisans 1, doktora 3

-Akdeniz dünyası araştırmaları;

Yüksek lisans 1, doktora 1

- 19-20. yy. Osmanlı İmparatorluğu'nda milliyetçilik ve bağımsızlık hareketleri;

Yüksek lisans 1, doktora 1

Türk Tarih Kurumu tarafından toplum yapısı (konar göçerler), Balkan Savaşları ve 1. Dünya Savaşı, Balkan araştırmaları, Ortadoğu araştırmaları, Kafkas araştırmaları alanlarında yurt içi ve yurt dışı araştırmalar için 5'er kişiye, Türk Dil Kurumu tarafından, Altayistik araştırmaları, İranda'ki Türk dilleri araştırmaları, Çin'deki Türk dilleri araştırmaları, Moğolistan'daki Türk dilleri araştırmaları, tehlikede olan Türk dilleri araştırmaları ve Türkiye Türkçesi üzerine kuramsal araştırmalar alanlarında 10 kişiye burs verilecek.

Yüksek lisans ve doktora bursu için başvuracakların Türk vatandaşı olmasının yanı sıra 30, doktora sonrası araştırma bursu için başvuracakların ise 40 yaşından gün almamış olması gerekiyor.

Başvuruda bulunacaklar, konuyla ilgili daha geniş bilgiye "www.ayk.gov.tr" internet adresinden ulaşabilecek.

Değerlendirmelerin ardından burs verilecek adayların listesi aynı internet sitesi üzerinden, 22 Aralık 2011 tarihinde ilan edilecek.

İlan tarihinden itibaren 10 gün içinde gerekli belgeleri kuruma götürmeyen ya da göndermeyenlerin burs tahsisi geçersiz olacak.

Yüksek lisans ve doktora bursları 1 Ocak 2012'de başlayacak. Doktora sonrası araştırma burslarının başlama tarihi ve ödenmesiyle ilgili hususlar ise sözleşmede belirlenecek.

- ANKARA

Eğitim, Güncel

Kaynak: AA

22.02.2020 04:38:49