Yunus Emre Aşkın Sesi Filminin Galası Eskişehir'de Yapıldı

Yunus Emre'nin hayatını anlatan ve 10 Ocak'ta Türkiye'de vizyona girecek olan Yunus Emre- Aşkın Sesi filminin ilk galası Eskişehir'de yapıldı.

05.01.2014 00:14 | Son Güncelleme: 05.01.2014 00:51Yunus Emre Aşkın Sesi Filminin Galası Eskişehir'de Yapıldı
Anadolu'nun yetiştirdiği büyük düşünür ve halk ozanı Yunus Emre'yi ve onun ilahi aşkını anlatan "Yunus Emre - Aşkın Sesi" filminin Eskişehir galası yapıldı.

Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamındaki kalıcı eserler projesi çerçevesinde hayata geçirilen film, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Kongre Merkezi'nde sanatseverlerle buluştu.

Filmin yönetmeni Kürşat Kızbaz, gösterimden önce yaptığı konuşmada, filmin yapımında 'nin en değerli kurumları ve oyuncularının desteğini aldıklarını söyledi.

Eskişehir'de olmasının kendisi için çok anlamlı olduğunu belirten Kızbaz, şöyle konuştu:

"Bugüne kadar filmleriyle 60 ülkenin üzerinde gösterim yapan biri olarak en heyecanlandığım gösterim bu oldu. Bunun nedeni bu coğrafyada Yunus Emre'nin ayak izleri vardı. Biz, 800 yıl sonra onunla ilgili bir film yaptık ve ilk defa onun evinde göstereceğiz. Şimdi durup baktığımızda Yunus'u dünyaya anlatmak adına çok daha güçlüyüz. Bu film yolculuğunda emek veren filmin büyümesi amacıyla bize katkı sağlayan herkese çok teşekkür ederim. Sizden film sahip çıkmanızı istiyorum."

Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna da film gösterimine gelen çok sayıda sanatsevere teşekkür etti.

Filmle, Yunus Emre'nin yaşadığı 13. yüzyıla uzanan iç yolculuk yaşanacağını dile getiren Tuna, şöyle devam etti:

"Türk Dünyası Kültür Başkenti Eskişehir'de 8 asır önce yükselen manevi mimarımızın değerler dünyasını geleceğe taşımak için önce Yunus'un aşka çağıran sesine kulak vermeliyiz. Onun sözlerindeki derin ve ince manayı layıkıyla anlamalı ve anlatmalıyız. Bu gaye ile bilimin, sanatın hemen her türünden eserler verilmesi yönünde gayret ediyoruz. Tarihimizi, ana dilimizi edebiyatımızı kültür ve sanatımızı gelenek ve göreneklerimizi gelecek kuşaklara aktarmak için ortam hazırladığımız Türk Dünyası Kültür Başkentliği uygulamasıyla bu çabamız devam etmektedir."

Film de Yunus'u canlandıran Devrim Evin de Türk sinemasının bu yıl 100. yılının kutlandığını anımsatarak, 100. yılda Yunus Emre'den bir nefes bıraktıkları için mutlu olduklarını kaydetti.

Konuşmaların ardından filmin gösterimine geçildi. Yaklaşık 1.5 saat süren film, izleyiciler tarafından ayakta alkışlandı.

Vali Tuna, filmin ardından sahneye çıkan ve birbirlerine sarılan yönetmen Kürşat Kızbaz, oyuncular Devrim Evin, Sinan Albayrak, Nesimi Kaygusuz, Tamer Levent ve Nilay Cafer'e çiçek takdim etti.

Galaya, AK Parti Eskişehir Milletvekili Ülker Can, Garnizon Komutanı Korgeneral Abidin Ünal, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Gönen ve çok sayıda sanatsever katıldı.

Filmin, Ankara Galası 7 Ocak'ta, İstanbul Galası ise 8 Ocak'ta gerçekleştirilecek. Film, 10 Ocak'ta vizyona girecek.


Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Güngör Azim Tuna, Aşkın Sesi, Türkiye, Kültür Sanat

Kaynak: AA

23.02.2020 17:40:17