Zihinsel engelli kadına özel bakım merkezinde işkence! Gözlerini oymuşlar

Adana'da, ailesi tarafından özel bakım merkezine bırakılan yüzde 70 zihinsel engelli Sevgin Ateş, 1 hafta önce yemek yemediği için bitkin düştüğü gerekçesiyle hastaneye kaldırıldı. Hastaneye giden ailesi, Sevgin'in gözlerinin oyulduğunu, vücudunda ise morluklar ve ısırık izleri olduğunu görmesiyle soluğu savcılıkta aldı.

02.07.2020 17:44 | Son Güncelleme: 02.07.2020 19:33

Ateş ailesi, 25 Şubat'ta Osmaniye'nin Düziçi ilçesindeki özel bakım merkezine doğuştan yüzde 70 zihinsel engelli kızları Sevgin Ateş'i bıraktı. Koronavirüs nedeniyle ziyaret edemedikleri kızları Sevgin Ateş'i telefonla arayan annesi Zeynep Ateş, "Anne beni buradan al" cevabını aldı. Bu sırada iddiaya göre, Ateş ailesinin yüzüne bir anda telefon kapandı. Ateş ailesi hemen ardından bakım merkezini aradığında, kurum yetkilileri kendilerine kızlarının ortama alışması için çok sık aramamaları gerektiğini belirtti. Ailenin zaman zaman ulaştığı bakım merkezi yetkilileri, dönem dönem Sevgin'in agresifleştiğini, alışkanlıklarının bozulduğunu ve yemek yemediğini bildirdi. 25 Haziran'da kurumda görev yapan bir hemşire aileyi arayarak, kızları Sevgin'in yemek yemediği için bitkin düştüğünü söyledi. Bu nedenle hastaneye götürüleceği belirtilen Sevgin Ateş'in Osmaniye Devlet Hastanesi'nde muayene edilmesinin ardından özel hastaneye yatışı yapıldı.

'ENDİŞEYE KAPILMAYIN' DEMİŞLER

Burada Yoğun Bakım Ünitesi'ne alınan Sevgin Ateş'in ailesini arayan kurum yetkilileri, "Kızınızı özel bir hastaneye yatırdık. Endişeye kapılmayın. Daha çabuk iyileşmesi için yoğun bakıma aldırdık" dedi. Bunun üzerine özel hastanenin ismini soran aileye, bilgi verilmedi. Anne Zeynep Ateş, hastanenin adını ısrarlı aramaları sonucunda öğrendi. Sokağa çıkma kısıtlamasının bitmesiyle 2 gün sonra hastaneye giden aile, kızlarını görünce şoke oldu.

GÖZLERİNDE TAHRİBAT, SIRTINDA MORLUKLAR

Sevgin Ateş'in özellikle bel bölgesiyle sırt kısmında morluklar, ısırık izleri, ağzının içinde yaralar, her iki gözünde de oyulma ya da vurulma sonucunda tahribat oluştuğu görüldü. Sevgin Ateş'in kanında enfeksiyon oluştuğu, günlerce aç kaldığı için konuşamayacak halde olduğunu gören ailesi, kuruma ulaşıp başına gelenleri sorduğunda, kendisini yaraladığı cevabını aldığını öne sürdü.

"HESAP VERSİNLER İSTİYORUZ"

Ailenin savcılığa gidip, şikayette bulunmasının ardından konuyla ilgili soruşturma başlatıldı. Abla Rengin Ateş, kardeşinin özel nedenlerle bakımevine gönderildiğini kaydederken, "Güvenerek teslim ettik. Ama kardeşimi bu halde görmek bizi yıktı. Sorumluların bir an önce hesap vermesini istiyoruz" dedi.

Zihinsel engelli kadına özel bakım merkezinde işkence: Gözlerini oymuşlar
Zihinsel engelli kadına özel bakım merkezinde işkence: Gözlerini oymuşlar
Zihinsel engelli kadına özel bakım merkezinde işkence: Gözlerini oymuşlar
Zihinsel engelli kadına özel bakım merkezinde işkence! Gözlerini oymuşlar

Kaynak: DHA

Yorumlar (9)
ADA: Bunu yapanlar insan olamaz sadece insan görünümlü şeytandır
HKH: ALLAH belalarını versin
ESER: Rehabilitasyon adı altında bir sürü ne olduğu belirsiz kurumcuk açılmış, bu kurumcuklar kağıt üzerinde her türlü dalavereyle özürlü insanları sömürüyor, devletimizin bu kurumları kapatıp devlet bünyesi altında, tam zamanlı, gerçek anlamda hizmet veren kurumlar açmasını bir engelli babası olarak istiyorum.
Haberler››3. Sayfa››Zihinsel engelli kadına özel bakım merkezinde işkence! Gözlerini oymuşlar - Haberler