"Zabıta İrfan" İmajını Tiyatroyla Silmeye Çalışıyorlar

Senem Yazıcı - İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde görevli bir grup zabıta memurunun kurduğu "Tiyatro Denge", toplumda var olan ve yıllar önce yayınlanan bir televizyon dizisinde "Zabıta İrfan" karakteriyle gözler önüne serilen olumsuz zabıta imajını...

25.11.2012 12:00
Senem Yazıcı - İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde görevli bir grup zabıta memurunun kurduğu "Tiyatro Denge", toplumda var olan ve yıllar önce yayınlanan bir televizyon dizisinde "Zabıta İrfan" karakteriyle gözler önüne serilen olumsuz zabıta imajını tiyatroyla aşmaya çalışıyor.

Toplumdaki zabıtalara karşı olumsuz imajı sanat yoluyla aşmak için 2009 yılında kurulan "Tiyatro Denge", bugüne kadar sahneye koydukları "Evlilik Hipodromu", "Kapiş", "Deli Dumani" gibi oyunlarla beğeni topluyor.

İzmir'de belli bir izleyici kitlesine ulaşan ve katıldıkları çeşitli tiyatro festivallerinde de adından söz ettiren grup, yıllar önce yayınlanan "Bir Demet Tiyatro" adlı televizyon yapımında "Zabıta İrfan" karakteriyle gözler önüne serilen toplumdaki olumsuz zabıta imajına karşı, kendilerini anlatan yeni bir oyunla sürdürmeye hazırlanıyor.

Tiyatro Denge, İsmet İnönü Sanat Merkezi'nde 30 Kasım Cuma günü prömiyerini yapacağı "Seyyarname" adlı oyunda, zabıtalar ile seyyar satıcılar aralarındaki çekişme mizahi bir dille anlatılacak.

-Zabıtalarla seyyar satıcılar aynı sahnede buluşacak-

Oyunda, zabıtalardan kurulu tiyatro grubuna ise mesleklerini icra ederken kimi zaman aralarında kovalamacalar, tatsız hadiseler yaşadıkları gerçek seyyar satıcılar eşlik edecek.

Tiyatro grubunda yer alan zabıtaların, gerçek hayattan tanıdıkları seyyar satıcılar arasından teklif götürdüğü isimler, aldıkları kısa bir eğitim sürecinin ardından zabıtalarla bu kez sahnedeki kovalamacanın içerisinde yer alacak.

-"Sahnedeki işimizi de görev kabul ediyoruz"-

AA muhabirine çalışmaları hakkında bilgi veren grubun kurucusu ve

"Seyyarname" oyununun yazar-yönetmeni Özkan Ataklı, sahnede yaptıkları işi yalnızca bir hobi olarak görmediklerini, bir görev olarak kabul ettiklerini söyledi.

Kamuoyu algısında zabıtaların iyi bir noktada bulunmadığını, bu algıyı sanatla ve mizahla kırmayı arzu ettiklerini ifade eden Ataklı, sahnelediğimiz oyunlarla "zabıtaların kendileriyle ve çevreleriyle barışık, eğitimli, güleryüzlü insanlar olduğunu" anlatmayı amaçladıklarını söyledi.

-"Zabıta İrfan'dan kurtulamadık"

Ataklı, zabıtalar olarak, toplum adına önemli bir görev üstlendiklerini ve çalışırken bazen can güvenliklerini tehdit eden türlü zorluklarla mücadele etmek zorunda kaldıklarını ifade etti.

Buna rağmen, "zabıta" denildiğinde Türk toplumununda olumsuz bir imaj olduğunu ve akıllara hala Yılmaz Erdoğan tarafından kaleme alınan "Bir Demet Tiyatro" adlı televizyon yapımındaki Engin Günaydın'ın canlandırdığı "Zabıta İrfan" tiplemesinin geldiğini belirten Ataklı, şunları kaydetti:

"Televizyon tiyatrosunun yayınlandığı dönemde, Ege Belediyeleri Zabıta Vakfı yetkililerinin senarist Yılmaz Erdoğan ile görüşmesi sonucunda, 'İrfan' karakterinin yanında dizide bir de dürüst ve güleryüzlü zabıta tiplemesine yer verilmişti. Ama, aradan yıllar geçmesine karşın, zabıta denince hala akla 'Zabıta İrfan' tiplemesi geliyor. Biz, toplumdaki olumsuz zabıta algısını kırmak, yaşadığımız sıkıntıları güler yüzle ve samimiyetle, tiyatro aracılığıyla insanlara aktarmak istiyoruz."

Yayıncı: Ömer Erim Baştimar - İZMİR

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Yılmaz Erdoğan, Senem Yazıcı, Yerel

Kaynak: AA

21.10.2019 07:45:22