Zonguldak yılın ahisi 100 metrekarelik iş yerini fabrikaya dönüştürüyor

Yılın ahisi 100 metrekarelik iş yerini fabrikaya dönüştürüyorZonguldak'ta yılın ahisi seçilen Alaplı ilçesinde metal döküm atölyesi bulunan İsmail Aslancan(70), 58 yıldır aynı makinede demir çelik sanayisine metal parçalar üreterek katkı sağlıyor.

10.10.2019 11:19
Yılın ahisi 100 metrekarelik iş yerini fabrikaya dönüştürüyor
Zonguldak'ta yılın ahisi seçilen Alaplı ilçesinde metal döküm atölyesi bulunan İsmail Aslancan(70), 58 yıldır aynı makinede demir çelik sanayisine metal parçalar üreterek katkı sağlıyor. Şu an 6 kişiye istihdam sağlayan İsmail Aslancan, sanayi sitesindeki 100 metrekarelik iş yerini, organize sanayi sitesinde satın aldığı 7 bin metrekarelik alana kuracağı fabrikaya taşımak için çalışmalarını sürdürüyor.
Alaplı ilçesinde yaşayan İsmail Aslancan, ilkokulu bitirdikten sonra 12 yaşındayken tornacı olarak çalışmaya başladı. Askerden döndükten sonra 10 yıl Ereğli'de demir ve çelik fabrikasında çalışan İsmail Aslancan, ardından kendi atölyesini kurdu. Çalışarak kazandığı paralarla torna makineleri alan İsmail Aslancan, 58 yıldır aynı iş yerinde oğullarıyla birlikte çalışmaya devam ediyor.
Evli ve 5 çocuk babası İsmail Aslancan, Zonguldak Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği tarafından çalışkanlığı ve dürüstlüğü nedeniyle 'yılın ahisi' seçildi. İsmail Aslancan, yıllardır kazandığı parayı biriktirerek kredi dahi kullanmadan Alaplı Organize Sanayi Bölgesi'nde satın aldığı bin 500 metrekaresi kapalı 7 bin metrekarelik alana makine imalatı ve dökümü fabrikası kuruyor. Fabrikayla birlikte istihdamı arttırmayı hedefleyen İsmail Aslancan, çalışmanın yaşı olmadığını sağlığı elverdiği sürece de çalışacağını söyledi. Çıraklıktan patronluğa dürüst çalışarak geldiğini anlatan İsmail Aslancan, şöyle dedi
1961 senesinde ilkokulu bitirdikten sonra İstanbul'da çıraklığa başladım. Gemi tamiri ve yat imalatı olan bir iş yeriydi. Askerden geldikten sonra Ereğli'de demir çelik fabrikasında çalıştım. Sonra kendime iş yeri açtım. Kamyon ve araçların mekanik aksamlarını yapmakla başladım. Sonra makinelerimi geliştirdim ve fabrikalara iş yapmaya başladım. Kazandığım paralarla yurt dışından makineler getirttim. Hiç kredi çekmeden borçlanmadan biriktirerek makineler aldım. Şimdi yeni bir iş yeri kuruyorum. Organize sanayi sitesinde kurduğum alanı da niyetim borçlanmadan yapmak. 58 yıldan beri çalışmaya devam ediyorum. Bir ara 12 sigortalı işçim vardı şu anda 6 kişi istihdam yapıyorum.
Gelenek ve göreneklerine bağlı bir insan olduğunu anlatan İsmail Aslancan, Bu sebeple beni 50 bin kişi içerisinden beni yılın ahisi seçtiler. Çok teşekkür ediyorum. Duygulandım ve gurur duydum. dedi.
Zonguldak yılın ahisi 100 metrekarelik iş yerini fabrikaya dönüştürüyor

Zonguldak, Alaplı, Güncel

Kaynak: DHA

23.10.2019 05:21:05